a-suitable-boy-dizisi
Dizi Önerileri, Netflix Dizi Önerileri, Yabancı Dizi Önerileri

A Suitable Boy Dizisi Konusu ve Yorumu

Bu aralar yeni bir dizi arayışındayken karşıma A Suitable Boy dizisi çıktı. Bazen hiç bir şey izlemek istemezken bazen günlerce izlemekten keyif alacağım kıyıda köşede kalmış dizileri araştırıyorum. Haftalardır Netflix’te önerilenler listemde çıkmasına rağmen çok ilgimi çekmemişti. Sonrasında bir kaç kötü dizi izleme girişimimin ardından en sonunda A Suitable Boy dizisini izlemeye başladım.

A Suitable Boy dizisi 6 bölümlük mini dizi. En sevdiklerimden çerez niyetine bir çırpıda izleyip bitiriyorsunuz. Hint yapımı dizide ufak çaplı bir Hint kültürü etkisi altına giriyorsunuz. Diziyi izledikten sonra araştırdığımda A Suitable Boy romanından uyarlama olduğunu gördüm. Roman ilk olarak 1993 yılında yayımlanmış. Roman tek bir ciltte yayımlanan en uzun roman özelliğini taşıyor.

a-suitable-boy-dizisi

A Suitable Boy Dizinin Konusu

Dizi 1951 yılının Hindistan’ında geçiyor. Hikayenin merkezinde Lata ve onu evlendirmek isteyen annesi yer alıyorken arka planda ülkenin ilk genel seçime gidişi ve o dönemdeki siyasi durumu anlatılıyor. Dizi boyunca oyunculuklar ve Hint kültürünün anlatılış tarzı gerçekten etkileyici.

Lata 19 yaşında bir üniversite öğrencisidir. Lata’nın annesi Rupa kızını kendisinin uygun gördüğü bir taliple evlendirmek istiyor. Fakat Lata evlenmek istemiyor ve okulda tanıştığı Müslüman olan Kabir’e aşık. Annesi Kabir’le olmasını desteklemiyor ve Lata’ya evlenmesi için yeni adaylar arıyor. Bunlara paralel olarak Lata’nın  yengesi ise şair olan kardeşi Amit ile evlenmesini istiyor. Dizi boyunca Lata’nın 3 talibi arasından hangisini seçeceğini merak ediyorsunuz ve sonunda Lata adaylardan biri ile evleniyor.

a-suitable-boy

Bunlara paralel olarak dizinin bir başka önemli karakteri Maan Kapoor. Maan Lata’nın eniştesinin kardeşi. Lata’nın eniştesi üniversitede profesor, eniştesinin babası ise gelir bakanı. Maan Kapoor ise ailesinin tam tersine işsiz gezen deli dolu bir erkek. Maan evlerine gelen şarkıcı Saeeda Bai’ye aşık olur. Saeda Maan’da yaşlı ve yaptığı iş yüzünden Maan’la görüşmesi uygun olmayan bir kişidir. Maan tüm bunlara rağmen Saeeda Bai ile görüşmeyi bırakmaz ve babası onu taşraya gönderir. Bir süre taşrada kalan Maan tekrar Saeeda’ya döner.

Maan’ın yakın arkadaşı Firoz ise Saeeda’nın kız kardeşi Tasneem’e aşıktır. Saeeda bu aşka karşı çıktığı için Firoz’u yanına çağırır ve kız kardeşini aramaması gerektiğini ve neden aramaması gerektiğini açıklar. Spoiler vermemek için bu kısmı söylemiyorum. Maan ise Firoz’un Saeeda ile görüştüğünü düşünür ve çok sinirlenir. Sarhoş olan Maan Firoz’u Saeeda’nın evinde bıçaklar ve polise teslim olur.

Tam seçim çalışmalarının olduğu dönemde gerçekleşen bu olaylar Maan’ın babasının seçim çalışmalarını çok kötü etkileyecektir. Maan hapisten çıkabilecek mi? Lata kimle evlenecek? Bu sorular ve anlatamadığım daha bir sürü detay, ayrıca güzel bir Hint kültürü izlemek istiyorsanız haftasonunuzu bu diziye ayırın derim. İyi Seyirler..

Farklı Netflix dizileri için En İyi 20 Dizi Önerisi yazıma göz atabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...