sis-ve-gece
Kitap Yorumları

Ahmet Ümit Sis ve Gece Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Ahmet Ümit Sis ve Gece romanı konusu ve yorumu yazımda; Sis ve Gece romanı konusu, Sis ve Gece romanı karakterleri, Sis ve Gece romanı yorumu, Sis ve Gece romanı incelemesi ve Sis ve Gece romanı yayınlanma tarihi bilgilerine yer vereceğim.

Sis ve Gece Ahmet Ümit’in 1996’da yayınlanan romanıdır. Okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı olan Sis ve Gece romanı hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Ahmet Ümit Kimdir?

Sis ve Gece Romanı Konusu

Roman evli ve iki çocuk babası Milli istihbarat Teşkilatında görevli komiser Sedat’ın evlilik ve aşkı arasında geçen hayatını konu alıyor. Güzel Sanatlarda resim eğitimi alan Mine ile aşk yaşayan Sedat illegal bir örgütle girdiği çatışmada yaralanıp hastaneye kaldırıldığı sırada Mine ortadan kaybolur. Sedat uzun süre Mine’yi arar fakat hiç bir ize rastlamaz.

Sedat kendisinden ayrılan Mine’nin sonrasında edindiği erkek arkadaşı Fahri’yi hücre evi baskınında öldürür ve Mine’nin kaybolması ile bu olay arasındaki ilişkiyi çözmeye çalışır.

Sis ve Gece Romanı Yorumu ve İncelemesi

Sis ve Gece romanı 2007 yılında beyaz perdeye uyarlanmış. Kitabı okumadan önce kesin filmini de izlerim desem de bir türlü izlemek kısmet olmadı. Roman klasik bir Ahmet Ümit yalınlığında anlatılmış. Bir solukta okunup bitirilebilecek bir kitap. Kitabın akıcılığı sizi içerisine çekiyor. Benim tek yapabileceğim eleştiri bu kitabın sonu ile ilgili. Okuduğum süre zarfında Mine’ye olabilecekler hakkında o kadar seçenek aklımdan geçerken sonundaki bitiş bana “Yok Artık” dedirtti. Evet şaşırtıcı bir finaldi ama neden böyle bir final demeden edemiyor insan.


Ahmet Ümit Beyoğlu Rapsodisi Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi


 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...