amin-maalouf-empedoklesin-dostlari
Kitap Yorumları

Amin Maalouf Empedokles’in Dostları Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Amin Maalouf Empedokles’in Dostları Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımda; Empedokles’in Dostları Konusu, Empedokles’in Dostları yorumu, Empedokles’in Dostları incelemesi, Empedokles’in Dostları yayınlanma tarihi ile ilgili bilgiler vereceğim.

Lübnanlı yazar Amin Maalouf ‘Arapların Gözünden Haçlı Seferleri’ ile tanındı. Tarihi gerçeklerden yola çıkarak kurguladığı romanları ile ciddi bir okur kitlesi olan yazar son olarak 2021 yılının Şubat ayında Empedokles’in Dostları romanı çıktı. Distopya ile tarihi gerçekliğin harmanlandığı roman hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Empedokles’in Dostları Romanı Konusu

Yazarın bu romanında diğerlerinden farklı olarak tarihi distopya ile harmanladığını görüyoruz. Olaylar baş karakter ressam Alec’in kaleme aldığı günlüğünde anlatılıyor. Ailesinin ölümü üzerine babasından kalan adaya yerleşen Alec adayı tek komşusu olan Éve ile paylaşır.
Dünya nükleer bir felaketin eşiğindedir. İnsanlığa yardım etmek isteyen Empedokles’in Dostları insanlarla anlaşma yoluna gitmeye çalışırlar. Peki ama insanlık bu yardıma hazır mıdır? Üstün teknolojiye sahip nereden geldiği bilinmeyen bu dostlar insan ömrünü uzatmak için çalışmalar yapmıştır. Bahsedilen bu konu zihnimde geleceğe dair varsayımlar oluşturdu. Şimdi bile insanlar daha genç görünme çabası içerisindeyken, bundan yıllar sonra böyle bir teknolojinin ortaya çıkabilme olasılığını düşünmeden edemiyor insan. Ben sonsuz evrende yalnız olduğumuzu düşünmüyorum. Belki de bizden başka varlıklar geleceğe dair teknolojiler hakkında çalışmaya devam ediyordur.

Empedokles’in Dostları Romanı Yorumu

Olay örgüsünün heyecanla aktığı bu eseri ben çok severek ve merak ederek okudum. Yazarın da dediği gibi ”Geçmişten geliş bugünü anlamak ve böylece geleceğe yatırım yapmak gerekiyor.”   Geçmişimizi öğrenmeden bizi gelecekte neyin beklediğini bilemeyiz. Eğer sıkılmadan tarihten bir şeyler öğrenmek istiyorsanız okuyabileceğiniz en iyi yazarlardan biri, Amin Maalouf.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...