amin-maalouf-yüzüncü-ad
Kitap Yorumları

Amin Maalouf Yüzüncü Ad Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Amin Maalouf Yüzüncü Ad romanı konusu, yorumu ve incelemesi yazımda; Yüzüncü Ad romanı konusu, Yüzüncü Ad romanı yorumu, Yüzüncü Ad  romanı incelemesi, Yüzüncü Ad  karakterleri ve Yüzüncü Ad romanı yayınlanma tarihi ile ilgili bilgilere yer vereceğim.

Amin Maalouf Yüzüncü Ad romanı 2000 yılında yayınlandı. Tarihi gizem ve macera türü denen bu romanın ne denli macera olduğu tartışılır. Roman hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Amin Maalouf Kimdir?

Yüzüncü Ad Baldassare’nin Yolculuğu Konusu

Roman 1965 yılında geçiyor. Doğu’daki son Cenevizlilerden olan antikacı Baldassare Embriaco, Yüzüncü Ad kitabının ardından Lübnan’dan yollara düşerek İstanbul, Amsterdam, Londra ve son olarak Cenova’ya gelir.

İncil’e göre 1966 yılının Canavar yılı olduğuna inanılıyor. Kıyameti engelleyecek tek şey ise Bağdatlı bir yazar olan Ebu Mahir El-Mazandarini’nin Yüzüncü Ad isimli kitabıdır. Yüzüncü Ad kitabında Allah’ın 100. adı vardır ve bu ad tüm dünyayı kıyametten kurtaracaktır. Bu kitap Baldassare’nin eline ulaşsa da kitabı okuyamadan yüksek bir bedel karşılığında Marmontel adındaki bir şövalyeye satar.

Baldassare yeğenleri Cabir ve Habib ile Yüzüncü Ad kitabının peşine düşmeye karar verir ve kitaba ulaşma sürecinde bir dizi macera ile karşılaşır.

Yüzüncü Ad Baldassare’nin Yolculuğu Yorumu ve İncelemesi

Kitap yorumunu yazmadan önce şöyle bir başka insanların yorumlarına bakayım dedim. Çok akıcıydı ve çok hızlı okudum diyenler olmuş. Tabiki kişilerin roman zevklerine göre okuma hızı değişebilir ama yine de bir çırpıda okunabilecek bir roman olduğunu düşünmüyorum.

Yüzüncü Ad romanı bana hediye gelen bir romandı ve hiç daha önce yazılanlara bakmadan okumaya başladım. Kitabı okumam o kadar uzun sürdü ki bir ara bıraktım okumayı sonra kalan kısmını okudum. Bilmiyorum nedendir konu ilgimi çekip merak uyandırsa da çok akıcı bir roman değil. Romanda Yüzüncü Ad bulununca ne olacak şimdi merakı hakim. Ama konular işlenirken bu merakın etrafında çok güzel alt mesajlar var. Kesinlikle boş bir kitap değil aksine çok dolu dolu bir kitap. Yalnızca okumak isteyenleri önceden uyarayım bazı kitapları dolu kafa ile de olsanız bir çırpıda okursunuz ya. Bu kitap onlardan değil. Dikkat ve odaklanma gerektiriyor.


Amin Maalouf Empedokles’in Dostları Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi


 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...