bakimi-kolay-salon-bitkisi
Ev-Yaşam

Bakımı Kolay 7 Salon Bitkisi Önerisi

Bakımı kolay salon bitkisi..Kim sevmezki evinin her köşesi yeşil bitkilerle dolsun. Herkesin özendiği konudur pinterest yada dekorasyon sayfalarında gördüğümüz yemyeşil evler gibi yaşam alanlarına sahip olmak. Bir çoğumuz bu konuda hayaller hayatlar oluyoruz. Bende dekorasyon dergilerindeki yeşil bitkilerle dolu salonlara özenip aldıktan 1 ay sonra ya su vermeyi unuttuğum için yada çok su verdiğim için öldürüyorum. Tabi bunlar beni o yeşil salona sahip olmaktan yıldırmadı. Hemen bakımı en kolay bitkileri araştırmaya başladım. Bu yazımda sizlerle kendi araştırmalarım sonucu elde ettiğim hem bakımı çok kolay hem de odalarınızın havalarını değiştirecek 7 bakımı kolay salon bitkisi önerisi ile geldim. Umarım faydalı olur.

bakimi-kolay-salon-bitkisi

Difenbahya Çiçeği

bakimi-kolay-salon-bitkisi-difenbahya

Difenbahya bitkisini ışık alan bir yerde ve sıcak bir ortamda beslerseniz ömrü uzun olacaktır. Bitkinin ışık alma yoğunluğuna göre su verme sıklığını belirlemelisiniz. Her zaman düzenli su verilmelidir. Yaz aylarında haftada iki kez, kış aylarında haftada bir kez sulanması idealdir.

Paşa Kılıcı

bakimi-kolay-salon-bitkisi-pasa-kilici

Paşa kılıcı kaktüslerden sonra susuzluğa en uzun dayanan bitkidir. Güneş alan bir yerde konumlandırmanız bitkinin büyümesini hızlandıracaktır. Kış aylarında  günde bir, yaz aylarında ise haftada 2,3 kez sulanmalıdır.

Areka Palmiyesi

bakimi-kolay-salon-bitkisi-areka-palmiyesi

Areka palmiyesini güneş alan bir yerde konumlandırmanız önemli. Arada saksının yönünü değiştirerek tüm yapraklarının güneş aldığından emin olunması gerekiyor. Yaz aylarında haftada 2 kez, kış aylarında ise haftada 1 kez sulanması yeterlidir.

Yucca Çiçeği

bakimi-kolay-salon-bitkisi-yucca-çiçeği

Yucca çiçeğinin güneşe oldukça ihtiyacı vardır. Bu yüzden genelde yaprakları güneşe doğru eğilmeye başlar. Bu yüzden saksının yönünü arada değiştirmeniz önemlidir. Yucca bitkisi susuzluğa uzun süre dayanabilir ama fazla su verdiğinizde çürüyebilir. Bu yüzden toprağı kontrol ederek kurudukça su verilmelidir.

Kauçuk Bitkisi

bakimi-kolay-salon-bitkisi-kaucuk-bitkisi

Kauçuk bitkisi güneş alan yerde konumlandırılmalıdır ve rüzgara maruz kalmamalıdır. Yılın belirli bölümlerinde sararan yaprakları budanmalıdır. Yaz aylarında haftada 2 kez, kış aylarında ise haftada 1 kez sulanmalıdır. Kış aylarında verilecek suyun oda sıcaklığında olması önemlidir.

Deve Tabanı

bakimi-kolay-salon-bitkisi-deve-tabani

Deve tabanı bitkisi evinizin her köşesinde büyüyebilir. Işık alması şart değildir fakat ışık alan yerde çok daha canlı olur ve hızlı büyür. Kışın haftada 1 ya da 2 gün, yazın ise haftada 6 yada 7 kez sulamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken sulama oranınız. Çok fazla suladığınızda bitkinizin kökleri çürüyebilir.

Şeflera Çiçeği

bakimi-kolay-salon-bitkisi-şeflera-cicegi

Şeflera bitkisi bol ışık sever. Rüzgar akımına maruz gelecek yerlere konumlandırılmamalıdır. Kış aylarında haftada 1 kez, yaz aylarında ise haftada 2 kez sulanması yeterli olacaktır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...