cilt-lekeleri-nasil-gecer
Sağlık ve Güzellik

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Kolay Yöntemler

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Bir çok insanın ortak problemi ciltteki lekeler. Benim çok uzun zamandır önemsediğim bir konu değildi. Fakat çıkan  sivilcelerin ardından bıraktığı koyu lekeler beni mutsuz etmeye başladı ve evde nasıl cilt lekelerinden kurtulurum diye araştırmaya başladım. Bir çok yöntem denedim. Denediğim yöntemlerden en kolay olanları sizinle paylaşıyorum.

Denediğim yöntemlerden bazıları bende işe yararken bazıları yaramadı. Daha önce uyguladığım ve halihazırda uygulamaya devam ettiğim yöntemleri sizinle paylaşmak istedim. Umarım leke problemi yaşayanlar için bir çözüm olur. Bir dip not eklemek istiyorum. Bu yöntemleri ilk olarak cildinizin küçük bir kısmına uygulayın ve sonucu inceleyin. Hassas veya alerjik bir cildiniz varsa cildiniz reaksiyon gösterebilir.

Ruşur Taşı

Ruşur taşı İran’da Sefitap mağarasından elde edilen doğal bir taş. İran’lı kadınlar cilt beyazlatmak için sıkça kullanıyorlarmış. Standart bir taş görüntüsünde olmasına rağmen bir bıçak yardımı ile küçük parçalara ayırdıktan sonra kil gibi dağılıyor fakat kil kadar ince bir yapıya sahip değil.

Ruşur taşını küçük parçalara ayırdıktan sonra ıslak cildinize uygularak masaj yapıyorsunuz. Yüzünüzde peeling etkisi yapıyor. Ben uyguladıktan sonra bir dakika kadar cildimde bekletip yıkıyorum. Ruşur taşını haftada bir ya da iki kez uyguluyorum.

Kahve Peelingi

Kahve peelingini bilmeyen yoktur sanırım. Türk kahvesini içtikten sonra dibinde kalan telveyi ıslak yüzüme uyguluyorum ve kuruyana kadar bekletiyorum. Kurumasının ardından küçük dairesel hareketlerle peeling yapar gibi yüzüme masaj yapıyorum ve ardından yıkıyorum. Türk kahvesinin cildinizi nasıl yumuşacık yaptığına inanamayacaksınız. Ben bu işlemin ardından yüzümü mutlaka bir tonik ile temizliyorum. Her ne kadar cildimizi su ile yıkasak da gözeneklerimizde kahve lekesi kalabiliyor.

Pirinç maskesi

Pirinçleri rondodan geçirerek un haline dönüştürüyorum. Bunun yerine pirinç unu da kullanabilirsiniz ama ben içerisinde katkı olabileceğini düşündüğüm için tercih etmiyorum. Elde ettiğim pirinç ununa hindistan cevizi yağı ekleyerek cildime uygulayıp kuruyana kadar bekliyorum. Ardından yıkadığım cildiğimi tonikleyip nemlendiriyorum.

Uyguladığım tüm bu maskeler hiç bir işe yaramamıştı. Taki cildimi doğru temizleyene kadar. Ben yüzümü bebek şampuanı ile ve genelde yüz temizleme keseleri kullanarak temizliyorum. Böyle temizlediğimde tamamen cildimin makyaj kalıntılarından yada gün içerisindeki kirli havanın etkilerinden arındığını düşünüyordum. Uygulamamın tamamen yanlış olduğunu cilt temizleme rutinimi değiştirdikten sonra fark ettim.

Cilt lekelerini gidereceğini vaad eden bir tonik satın aldım. Tonik ile cildimi sabah ve akşamları temizlemeye başladım ve ilk temizlediğimde çok şaşırdım. Yüzümü yıkadıktan sonra toniği uyguladığımda pamuk gri renkteydi. Gözeneklerimdeki kalıntıları yüzümü yıkamak ile temizleyemediğim için uyguladığım yöntemler işe yaramıyormuş. Artık tonik kullanarak aynı yöntemleri uyguladığımda yüzümdeki lekelerin giderek daha da azaldığını gördüm.

Kullanıdığım tonik hakkındaki yorumumu incelemek isterseniz Sivilceler Nasıl Geçer? | Dermoskin Be Bright Aydınlatıcı Tonik yazımı okuyabilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...