emmy-odullu-diziler
Dizi Yorumları

Emmy Ödüllü 10 Dizi Önerisi

Emmy Ödüllü 10 dizi önerisi…Amerikan televizyon yapımlarına verilen Emmy Ödülü müzik sektöründe verilen Grammy Ödülü’ne karşılık gelir. Dolayısıyla en prestijli ödüller arasındadır. Bu yazımda Emmy Ödülü’ne layık görülmüş benim beğendiğim 10 dizi önereceğim. İyi seyirler…

1. Fleabag (IMDB: 8,7)

fleabag

Fleabag dizisi Emmy Ödüllerinde en iyi komedi dizisi ve Bir Komedi Dizisinde En İyi Kadın Başrol Oyuncusu ödüllerine layık görüldü.

Dizide 30’lu yaşlarında olan genç bir kadının Londra’da insanlar ile olan ilişkilerini konu ediyor. Takma adı Fleabag olan genç kadın arkadaşı ile birlikte kafe işletmektedir. Arkadaşının intihar etmesinin ardından kafeyi işletmeye devam eden Fleabag genellikle ablası ile bir rekabet halindedir. Dizi genel olarak Fleabag’ın hayatına giren erkekler ve ailesi ile olan ilişkilerini anlatıyor.

2. House M.D. (IMDB: 8,7)

house-dizisi

Emmy ödüllerinden Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik ve Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo ödüllerine layık görüldü.

Ülkemizde Hekimoğlu adı ile uyarlanan House dizisi bildiğiniz bir hastane dizisi. House adındaki başarılı doktor işinde çok iyi olmasına rağmen kural tanımazlığı ve uyumsuzluğu ile meşhurdur. Uzmanlık alanı, bulaşıcı hastalıklardır olan House hiç kimsenin tanı koyamadığı hastalara bir bakışta tanı koyarak onların hayatlarını kurtarmaktadır. Dizi bu garip doktor ve çevresinde gerçekleşen olayları konu alıyor.

3. Succession (IMDB: 8,6)

succession-dizisi

Succession dizisi, Emmy Ödüllerinde en iyi dram dizisi, en iyi erkek oyuncu, dram dalında en iyi senaryo ve en iyi yönetmen kategorilerinde ödüllerine layık görüldü.

Dizide bir medya imparotorunun ailesi ile olan ilişkileri konu ediliyor. 80 yaşına gelen ve medya imparatorluğunun başında bulunan baba Logan Roy’un emekli olması beklenirken çcuklarının arasında olan çekişme Logan’ın farklı bir karar vermesine yol açıyor. Dizi genel olarak aile içindeki güç edinme çekişmelerini konu ediyor.

IMDB puanı 8,6 olan dizinin bölümleri beIN Connect kanalında yayınlanıyor.

4. Big Little Lies (IMDB: 8,5)

big-little-lies

En İyi Kadın Başrol Oyuncusu, TV Filmi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, TV Filmi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Mini Dizi kategorilerinde Emmy Ödülüne layık görüldü.

Kaliforniya’da bir sahil kasabasında geçen dizide mükemmel anne babalar ve birbirinden tatlı çocuklar yaşıyor. Fakat bu kasabada herşey mükemmel değil. Üst sınıfa mensup annelerin prestijli bir ilkokulda mükemmel görünen hayatları bekar bir anne Kaliforniya’nın bu şirin sahil kasabasına taşındığında cinayet noktasına kadar çözülecektir.

5. Euphoria (IMDB: 8,4)

euphoria-dizisi

Dizi En İyi Kadın Başrol Oyuncusu kategorisinde Emmy Ödülüne layık görüldü.
İsrail yapımı diziden uyarlanan Euphoria’da 17 yaşındaki Rue’nun hikayesi anlatılıyor.. Zendaya’nın hayat verdiği Rue’nun anlattığı hikayeler; seks, kimlik arayışı, travma, sosyal medya, uyuşturucu, aşk ve arkadaşlık gibi temaları ele alıyor.

6. Ozark (IMDB: 8,4)

ozark-dizisi

2019 ve 2020 yıllarında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Emmy Ödülüne layık görüldü.
Chicago banliyösünde yaşayan sıradan bir aile babasının Finans ve Danışmanlık Şirketi’nin Meksika’nın en büyük uyuşturucu kartelinin para aklama işlerine bulaşması ile başına gelenleri konu ediyor.

7. The Handmaid’s Tale (IMDB: 8,4)

the-handmaids-tale-dizisi

Emmy Ödüllerinden En İyi Kadın Başrol Oyuncusu Ödülü ve En İyi Drama Dizisi Ödülüne layık görüldü.

Margaret Atwood’un romanından uyarlanan dizi Gilead adındaki bir toplum içerisinde geçiyor. Kadın nüfusunun düşmesinin ardından nüfusu tekrar arttırmak amacıyla yaşayan kadınlar devletin malı olarak sayılmaya başlar. Toplumdaki üst düzey insanların çoğalması için kullanılan kadınların hayatını konu eden dizide Offred isimli kadın bu zor şatlara karşı hayatta kalmaya çalışır.

8. Homeland (IMDB: 8,3)

homeland-dizisi

Emmy Ödüllerinden En İyi Kadın Başrol Oyuncusu, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Başrol Oyuncusu ve En İyi Drama Dizisi kategorilerinde ödüle layık görüldü.
Öldüğü sanılan fakat 8 yıl boyunca cesedine ulaşılamayan ABD askeri Nicholas Brody bir operasyon sırasında bulunur ve kurtarılır. Brody’e devlet kahramanlık ünvanı verirken CIA Ajanı Carrie ise onun El Kaide için çalıştığına inanır. 8 sezonu yayınlanan dizi dram ve polisiye türünde.

9. Barry (IMDB: 8,3)

barry-dizisi

Emmy ödüllerinden En iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorilerinde ödüle layık görülmüştür.

Suç dosyası bir hayli kabarık Barry bir gün kendini Los Angeles’te bir tiyatro sahnesinde bulur. Hayatında yeni bir sayfa açmak isteyen Barry oyuncu olmaya karar verirken idarecisi Fuches’in başka fikirleri vardır ve tetikçinin suç geçmişi onun bu kadar kolay uzaklaşmasına izin vermez. Komedi türünde olan dizinin 2 sezonu yayınlandı.

10. Watchmen (IMDB: 7,6)

watchmen

Emmy ödüllerinden en iyi kadın başrol oyuncusu, en iyi mini dizi ve en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorilerinde ödüle layık görüldü.

Alan Moore‘un 1986’da yayımlanan aynı isimli çizgi romanından uyarlanan Watchmen dizisinde bir grup maskeli polis süper kahramanları hedef alıyor. Bu evrende maskeli kahramanlar kanun kaçağı ve büyük bir komplonun içerisinde.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...