ev-yapımı-doğal-dezenfektan
Ev-Yaşam

Evde Doğal Dezenfektan Yapımı

Evde doğal dezenfektan yapımı tarifi...Bitmek bilmeyen korona günlerine tekrar geri döndük. Çılgınlar gibi tüm eve alınanları yıkamaya devam edenlerden misiniz? Dezenfektan konusunda hassassanız bu yazı tam size göre. Bazı markalar dezenfektan sprey üretmeye başlasa da içeriğinin tam olarak ne kadar güvenilir olduğunu bilmediğimden evde nasıl dezenfektan yapılır diye araştırmaya başladım.

İnternette bir çok farklı evde dezenfektan yapma ile ilgili yazı var. Ben en güvendiğim ve bilimsel araştırmalara dayanan evde doğal dezenfektan yapımının tarifini sizlerle paylaşıyorum.

 • Bu dezenfektan yapımı ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri çalışmalarına ve Stanford Üniversitesi araştırmalarına dayanıyor.

Neden Ev Yapımı Dezenfektan Kullanmalıyız?

Yapılan araştırmalarda bir çok kimyasal ürün solunum rahatsızlıklarına, astım, baş ağrısı gibi bir çok hastalığa neden olabiliyor. Özellikle bu korona günlerinde kullandığımız temizleyici ürünlerin miktarını oldukça arttırdık ve normalin üzerindeki bu kullanım miktarının kalıcı hastalıklara yol açmaması için evde yapılan dezenfektanları kullanmak akıllıca bir çözüm.

Dezenfektanda Hangi Uçucu Yağlar Kullanılmalı?

Uçucu yağların bakterileri yok ettiğini söylemek yalnızca yeterli değildir. Her uçucu yağ her bakteriyi yok etmemektedir. Yapılan bir çalışmada karanfil yağının Salmonella adındaki tifo ve gıda zehirlenmesine yol açan bakterileri öldürücü etkiye sahipken zatürreye sebep olan bazı bakterileri öldürücü özelliği olmadığı kanıtlanmış.

Virüsler bakterilerden farklı çalışır. Virüslerde bakterilerden farklı olarak çevresinde bir zar bulunur. Eğer doğru antibakteriyeli kullanmazsak virüsün etrafındaki zarı delip onu etkisiz hale getiremeyiz. Bu yüzden dezenfektanda yapımında viral zarfı bozan yağlar tercih edilmelidir. Bu yağlar;

 • Kekik Esansiyel Yağı
 • Karanfil Esansiyel Yağı
 • Çay Ağacı Esansiyel Yağı
 • Portakal Esansiyel Yağı

Evde Doğal Dezenfektan Yapımı

Aşağıdaki uçucu yağlardan herhangi birini seçin

 • 12-36 damla Kekik esansiyel yağı
 • Yarım çay kaşığı Karanfil
 • 1 çay kaşığı Çay Ağacı
 • 1 çay kaşığı Portakal

Dezenfektan yapımında kullanılacak baz için alkol ya da hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Kullanım ölçüleri;

 1. 480 ml alkol
 2. 1/3 su bardağı hidrojen peroksit ve 385 ml su

Talimatlar

 1. Seçtiğiniz bir uçucu yağı cam bir sprey şişesine ekleyin
 2. Seçtiğiniz bazı yani alkol yada hidrojen peroksit ve suyu ekleyin (Hidrojen peroksiti seçerseniz ilave edeceğiniz suyun bakteri üretmemesi için damıtılmış olması gerekiyor.)
 3. Şişeyi kapatın ve sallayın

Önemli Not: Dezenfektanı kullandıktan sonra 1-10 dk arası bekletikten sonra yüzeyi temizleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...