film-onerisi
Film Yorumları

Film Önerileri | Gerçek Hayattan Uyarlanan 10 Film Önerisi

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi battaniye ve çay ikilisi ile film izleme dönemi geldi. Kışın gelmesine ek bir de karantina dönemi başladı. O zaman ne yapalım biz de yeni filmler keşfedelim. Gerçek hayattan uyarlanan film önerileri ile geldim. Dizi izlemeyi tercih edenler En İyi 20 Dizi Önerisi yazıma göz atabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler…

En İyi Film Önerileri

Captain Phillips

Captain-Phillips

 

Başrollerinde Tom Hanks, Catherine Keener ve Michael Chernus’un bulunduğu dizide MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi yola çıkar ve Somali’nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Amerikalılar 200 yıldır böyle bir durumla karşı karşıya kalmamışlardır. Geminin kaptanı Richard Phillips tayfasını kurtarmak için kendini feda eder. Film 2009 yılında yaşanan gerçek bir olaydan uyarlanmış.

Filmin oyuncularından Barkhad Abdi, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ve Oscar’a aday gösterildi.

Money Ball

moneyball

Billy Beane , kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kuluplere karşı mücadele ediyor. Fakat bunu beysbol kurallarını tamamen değiştirerek yapıyor. Onun yöntemi çevresi tarafından kabul görmese de Billy inandığı yolda ilerliyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmde başrolleri Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill paylaşıyor.

Rush

rush

Film F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki rekabeti konu alıyor. Hedefleri dünya şampiyonluğu olan iki yarışçının özel hayatları da filmde yer alıyor.

12 Years a Slave

12-years-slave

 

1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup müziğe kendini adamış bir müzisyendir. Solomon 2 adamla tanışır ve müzik işi için Washington’a gider. Tanıştığı insanlar kendisini  Güney’e kaçırırlar ve bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar. Solomon bu cehennemden kurtulmak için mücadele edecektir ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur.

The Wolf of Wall Street

The-Wolf-of-Wall-Street

Film Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un hayatından esinlenerek çekilmiştir. 24 yaşında yatırımcıları aldatarak zengin olan Jordan Belfort’un hayatı zengin olması ile birlikte hareketli bir hal almaya başlar. Belfort’un  hızlı yükselişi çöküşünü de beraberinde getirecektir.

 The Aviator

 The-Aviator

 

Film Amerikalı iş adamı Howard Huges’ın hayatını konu alıyor. Howard Huges havacılık ve sinema alanında parlamış bir iş adamıdır. 1938’de kendi isteğine göre hazırlanmış bir uçakla 3 gün, 19 saat süren dünya turu yapmıştır. Filmde başrolleri Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett paylaşıyor.

127 Hours

127-Hours

Genç dağcı Aron Ralston yalnız ve kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Aron  5 gün boyunca kayanın altında birinin onu kurtarmasını bekler fakat kimse gelmez. Dinamizm ve heyecan dolu film gerçek hayat hikayesinden uyarlama.

Seven Years in Tibet

Seven-Years-in-Tibet

Heinrich Harrer Avusturyalı bir dağcıdır ve Himalayalar’a tırmanma hedefi vardır. Dönemin Alman yönetimi ise dağcıyı desteklemektedir. Harrer 1939’da Almanlarla savaş halindeki İngilizler tarafından rehin alınır. Kaçmayı başaran dağcı  Lhassa kentine ulaşır. Harrer, geldiği bu kentte budizmin felsefesi ile tanışır.

The Fighter

The-Fighter

Boksör iki kardeşin hikayesini konu alan film gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Dicky Ecklund bir zamanlar efsane olan bir boksördür fakat kötü alışkanlıkları yüzünden kariyeri kötüye gitmiştir. Mickey Ward  ise Dicky Ecklund’un üvey kardeşidir ve disiplinsiz abisinin antrenörlüğünde boks kariyeri yapmaya çalışmaktadır.

The Trial of the Chicago 7

The-Trial-of-the-Chicago-7

Film Vietnam Savaşı karşıtı protestocusu olan Chicago Seven adlı grubun gerçek hikayesinden uyarlama. Barışçıl olarak başlayan protesto polisle olan bir çatışmaya dönüşür. Tarihin en kötü şöhretli davalarından birini konu alan filmin başrolünde Sacha Baron Cohen,Eddie Redmayne,Yahya Abdul-Mateen II yer alıyor.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...