fringe-dizisi-yorumu
Dizi Önerileri, Yabancı Dizi Önerileri

Fringe Dizi Yorumu

En iyi yabancı diziler arasında gösterilen Fringe dizisi bilim kurgu ve dram dalında ‎9 Eylül 2008 – 18 Ocak 2013 tarihleri arasında yayınlanmış 5 sezonluk bir dizi. Ben diziyi daha önce izlemeye başlamış iki bölümden sonra sıkılıp bırakmıştım. Geçtiğimiz aylarda diziyi Blu tv platformunda gördüm ve tekrar izlemeye başladım. İlginç bir şekilde dizi beni kendine çekti ve bölümlerini ard arda izlemeye başladım. Taki 4. sezona gelene kadar.. Yabancı dizi önerilerimden ilki olan Fringe dizi yorumu;

Fringe Dizisi Konusu

En  iyi diziler kategorisinde olan Fringe Amerika’da ard arda yaşanan ilginç ve açıklamayan olayların ardından FBI Fringe birimini kurar ve ajan Olivia Dunham bu birimde görevlendirilir. Kendi ekibini kurmaya yetkili Olivia Dunham kendisine akıl hastanesinde olan bilim adamı Walter Bishop’u seçer. Yalnız Olivia’nın  bilim adamını akıl hastanesinden çıkabilmesi için tek yakını olan oğlu Peter Bishop’a ulaşması gerekir. Peter’i babasını akıl hastanesinden çıkarmak için ikna eden Olivia Walter Bishop’u hastaneden çıkarır. Açıklanamayan olaylara Walter Bishop’un getirdiği açıklamalar ile Walter Bishop ve üstün zekalı oğlu Peter Bishop Fringe ekibine dahil olur.

Fringe Dizi Yorumu

Dizide her bölüm farklı bir ilginç olay ele alınırken bölümler ilerledikçe aslında tüm bu olayların kaynağının aynı olduğu anlaşılıyor ve biranda paralel evren ortaya çıkıyor. Dizideki oyunculuklar ve olaylar çok akıcı ve olayların hemen sonuçlanması sizi sıkmadan izlettiriyor. Ki ben bilim kurgu dizileri hiç izlemem ve tercih de etmem ama ona rağmen izlerken büyük zevk aldım. Dizinin bir artı yönü ise oyuncuların konuşması. İngilizce öğrenmeye çalışan biriyseniz bence izlenebilecek en iyi dizilerden biri. Konuşmalar akıcı olmasına rağmen karışık değil izlerken anlamak için bir çaba sarfetmeseniz de anladığınız cümleler çoğunlukta olacak.

Gelelim dizinin eksi yönlerine. Ben 4. ve 5. sezonların tamamını izlemedim. Dizinin ilk 3 sezonu ne kadar güzel izlettiriyosa kendini son 2 sezonda bir o kadar sıkıcıydı. Biraz bana zorlama gibi geldi artık. Paralel evrene ek olarak gelecekten gelen gözlemciler de olaya dahil oluyor ve olaylar biranda farklı bir boyuta taşınıyor. İzlemek isteyenler olursa diye çok fazla detaya girmek istemiyorum. Eğer izleyecek yeni bir dizi arıyorsanız eksi yönlerine rağmen kesinlikle şans verip izlenebilecek güzel bir dizi.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...