Gezi Önerileri

Gezilecek Yerler Rehberi | Görülmesi Gereken 18 Yer

Ülkemizde gezilecek yerler denildiğinde akla bir çok bölge geliyor. İmparotorlukların kurulup yıkıldığı, nice savaşların yaşandığı bu ülkede her kültür ve medeniyet bir çok eser bırakmıştır.Ülkemiz gezilecek yerlerin çokça olduğu, tarihi ve kültürel olarak zenginliklerle dolu bir ülke. Bence Türkiye’nin dört bir yanı cennet sözü hiç de abartılmış bir söylem değil.

Gezmeyi seven ve her seyahat planında farklı yerler keşfetme amacıyla saatlerce araştırmalar yapan bir grup var. Bende onlardan biriyim. Eğer bir tatil planı yapacaksam daha önce gitmediğim bir bölgeye gitmeyi tercih ederim. Bu basit bir deniz tatili olsa bile. Deniz tatilinde deniz, kum ve güneş üçlüsüne ek olarak görülecek ve keşfedilecek yeni yerlerin olması bana her zaman daha cazip gelmiştir.

Gezginci dostlar bu yazı size;

Ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesine Girmiş 18 Miras Alanını, yani görülmesi ve yaşanılması gereken 18 deneyimi anlatıyor olacak. Hem gezelim hem öğrenelim..

1. İstanbul’un Tarihi Alanları

İstanbul’da gezilecek yerlerin en önemlileri olan Sultanahmet Arkeolojik Park, Süleymaniye Camii ve Çevresi Koruma Alanı, Zeyrek Camii (Pantokrator Kilisesi) ve Çevresi Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları olmak üzere dört bölge 1985 yılında “İstanbul’un Tarihi Alanları” adıyla Dünya Mirası Listesi’ne kaydolmuştur.

Sultanahmet Arkeolojik Park Alanı

UNESCO-sultanahmet-arkeolojik-park

Sultanahmet Arkeolojik Park Alanı, birinci derece arkeolojik sit alanı olan Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkı kentsel arkeolojik sit alanı olan Sultanahmet ve cankurtaran semtlerinden oluşmaktadır.

Süleymaniye Camii ve Çevresi Koruma Alanı

UNESCO-Suleymaniye-Camii-ve-Cevresi-Koruma-Alani

Mimar Sinan tarafından, I. Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında inşa edilen cami Mimar Sinan¡ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilir. Camii, medresler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi¡nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Pantokrator Kilisesi ve Çevresi Koruma Alanı

UNESCO-Zeyrek-Camii-(Pantokrator-Kilisesi)

12. yüzyılda manastır olarak inşa edilen Pantokrator Kilisesi (Zeyrek Camii),İstanbul’un fethinden sonra medreseye dönüştürülmüştür. Fatih Külliyesi inşa edildikten sonra cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İstanbul Kara Surları

UNESCO-İstanbul-Kara-Surlari

Dünya’nın en uzun ve en iyi korunmuş surları olan İstanbul Kara Surları, güneyde Marmara Denizi’nden başlayıp kuzeyde Haliç’e kadar uzanan surları ve yakın çevresini içerir.

2.Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası / Sivas

UNESCO-Divrigi-Ulu-Camii-Darussifasİ

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi cami ve hastane 1228-1229 yılları arasında Hürrem Şah adlı bir mimar tarafından inşa edilmiştir. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

3.Göreme Millî Parkı ve Kapadokya  / Nevşehir

UNESCO-Göreme-milli-parkı

Göreme, 7-13. yüzyıllar arasında baskılardan kaçan Hristiyanların yerleşmesiyle Hristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiştir. 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan alanlar içinde, Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı yer almaktadır.

4.Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti / Çorum

UNESCO-Hattusa-(Bogazkoy)-Hitit-Baskenti

Hititler’in genç tunç çağındaki başkentleri Hattuşaş, Çorum ilinin Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

5.Nemrut Dağı /Adıyaman – Kahta

UNESCO-nemrut-dagi

Güneydoğu’da gezilecek yerler listesinde yer alan Kommagene Krallığı’na ait kalıntılar bulunan büyüleyici bir görünüme sahip olan Nemrut Dağı, 1987’de UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

6.Hierapolis-Pamukkale (Denizli)

UNESCO-Hierapolis

Denizli, Pamukkale yakınlarında bulunan antik kent 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

7.Xanthos-Letoon / Antalya – Muğla

UNESCO-Xanthos-Letoon

Xanthos ve Letoon antik kentleri arasında yaklaşık 4 km mesafe bulunmaktadır. Bu iki kentte Likya dilindeki en uzun ve önemli metinlerin görülebileceği taş yazıtlar yer aldığından UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nin önemli alanlarındandır. 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmışlardır.

8.Safranbolu Şehri / Karabük

UNESCO-safranbolu

Safranbolu evlerinin olduğu bölge bozulmamış tarihi dokusu ile görülmesi gereken yerlerden. 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmışlardır.

9.Troya Antik Kenti / Çanakkale

UNESCO-troya-antik-kenti

Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da bilinen Troya Antik Kenti 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmışlardır.

10.Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi / Edirne

UNESCO-selimiye-camii

II.Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırtılan cami Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak bilinir. Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği söylenen cami 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmıştır.

11.Çatalhöyük Neolitik Kenti / Konya

UNESCO-catalhoyuk

Yerleşik toplumsal hayata geçişin ardından başlayan tarım ve avcılık gibi gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, 2012 yılında  UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmıştır.

12.Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu

UNESCO-CUMALİKİZİK

Osmanlı İmparatoruluğu’nun ilk başkenti olan Cumalıkızık 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilmiştir.

13.Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı / İzmir

UNESCO-BERGAMA

Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, 2014 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

14.Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri 

UNESCO-DİYARBAKİR-HEVSEL-BAHCELERİ

Diyarbakır Kalesi, Surları ve Burçları, bölgede hüküm süren yaşayan medeniyetlerin, kültürlerin ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek, özgünlüğünü ve 7 bin yıllık tarihsel varlığını halen sürdüren orijinal ve özgün kültür varlıkları olarak yaşamakta, dünya tarihi için önemli bir evrensel miras özelliğini korumaktadır. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

15.Efes / İzmir

UNESCO-EFES

İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunun Türkiye’de gezilecek yerler listesinde yer alan Efes Antik Kenti’nin kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biri olan Efes 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

16.Ani Arkeolojik Alanı / Kars

UNESCO-Ani-Arkeolojik-Alani

Erken Demir Çağından 16. yüzyıla kadar yerleşimin sürekli olduğu Ani Arkeolojik Alanı, Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat açısından gelişiminin tüm zenginlik ve çeşitliliğinin bir arada görüldüğü çok kültürlü bir İpek Yolu yerleşimidir. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

17.Afrodisias / Aydın

UNESCO-Afrodisias

Aydın ili, Karacasu ilçesinde bulunan Afrodisias’ta, Geç Helenistik Dönem’den Roma ve Bizans dönemlerine kadar süren yoğun bir fikir ve değer alışverişini gözler önüne seren, büyük ölçüde mermerden inşa edilmiş yapılar bulunmaktadır. 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

18.Göbeklitepe Arkeolojik Alanı / Şanlıurfa

UNESCO-GOBEKLİTEPE

Güneydoğu’da gezilecek yerler rehberine son dönemde eklenen Göbeklitepe, avcı ve toplayıcı grupların yaşamları  ve inanç sistemleri hakkında bugüne kadar tüm bilinenleri değiştiren Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...