Film Yorumları

Haftasonu İzlenebilecek Film Önerisi | The Accountant Film Yorumu

Geldi yine yasaklar bir bir. Koştur koştur da olsa sevdiklerimizle görüşebiliyorken şimdi tamamen kendimizi soyutlayıp evlerimize hapsettik. Bu süreçte yapılabilecek şeyler de belli sanırım. Ya bir şeyler izleyeceğiz ya da kitap okuyacağız. Ben şu sıralar okuduğum hiç bir şeyden zevk almamaya başladım. O yüzden bir şeyler izlemekle vaktimi geçiriyorum. Daha önce izlemediğim kıyıda köşede kalmış filmleri olabildiğince izlemek istiyorum. Bu cuma gecemi Netflix’te gezinirken karşıma çıkan The Accountant (Hesaplaşma) filmine ayırdım. Başrolde Ben Affleck olunca bir dikkatimi çekti. Film hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

The Accountant (Hesaplaşma) Filmi Oyuncu Kadrosu

  • Ben Affleck
  • J.K. Simmons
  • Anna Kendrick
  • John Lithgow
  • Jon Bernthal
  • Andy Umberger
  • Cynthia Addai
  • John Lithgow
  • Seth Lee

The Accountant (Hesaplaşma) Filmi Konusu

Christian Wolff sayılarla arası çok iyi olan bir muhasebecidir. İşinde çok iyi olsa da insanlarla arasında bir mesafe olan Christian dışarıdan bakıldığında normal bir muhasebeci gibi görünse de aslında çok tehlikeli suç örgütleri ile çalışmaktadır. Yakalanmamak için sürekli yer değiştiren Christian yaptığı işlerden birinde açık vermesi üzerine normal bir muhasebeci gibi görünmek için normal bir müşteri bulur.

Christian normal bir müşteri olarak uzman, robotik şirketi ile anlaşır. Hesaplardaki açığı bulması nedeniyle anlaşan Christian aslında sorunun basit bir problem olmadığını anlar. Muhasebe kayıtlarında bulduğu bu açık ise başını belaya sokmasına yeter.

The Accountant (Hesaplaşma) Filmi Yorumu

The Accountant filmi sanki yalnızca Ben Affleck için yazılmış gibi. Yardımcı oyuncuların oyunculukları ve özellikle Dana ve Christian arasındaki ilişki yok geçmedi bana. Hatta kendimi sorguladım acaba güzel ve çekici başrol kadınlar izlemeye çok mu alıştık diye. Fakat izlemeye devam ettikçe durumun aslında Dana ve Christian arasındaki uyumsuzluk olduğunu görüyorsunuz. Diğer yan karakterlerde Dana’dan hallice.

Filmin olayların anlatıldığı ilk kısmı çok uzun. Bir süre filmdeki bağlantıları anlamakta zorlanıyorsunuz. İzlemeye devam ettikçe taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor ama hikayede yine eksikler var. Christian’ın hikayesini anlatmak için çocukluk dönemlerine kesitler halinde bir flashback yapılıyor. Christian’ın nasıl matematik dahisi olduğunun yanı sıra iyi bir dövüşçü olduğunu bu flashbacklerle anlıyoruz. Ama çocukluk dönemlerinde sürekli yanında olan kardeşine ne olduğu hakkında hiç bir ipucu yokken filmin sonuna doğru biranda kardeşi ortaya çıkıveriyor. Karşılaştıklarında yine bir hikaye bekledim neden koptuklarına dair ama hiç birşey olmadan sadece duygusal konuşmalar yapıldı ve görüşmek için sözleştiler. Sıradanlıktan öte senaryonun bu kısmı bana çok zayıf ve zorlama geldi.

Matematik dahisi bir muhasebecinin pis işlere bulaşarak biranda iyi bir dövüşçü ve seri katile dönüşmesi fikri kulağa hoş gelse de film hali pek tatmin etmedi. Hikaye farklı bir kaç noktada ilerlerken hikayelerin bir noktada iyi birleştirileceğini düşünmüştüm ama hikayelerin sonlanışı biraz zorlayıcı. Boş vaktiniz var ve izleyecek başka hiçbir şey bulamadıysanız izlenebilecek bir film. İyi seyirler.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...