hayvan-ciftligi-romani-yorumu
Kitap Yorumları

Hayvan Çiftliği Romanı Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Hayvan Çiftliği Romanı Yorumu, Konusu ve İncelemesi yazımda; Hayvan Çiftliği romanı yazarı, Hayvan Çiftliği konusu, Hayvan Çiftliği yorumu, Hayvan Çiftliği incelemesi ve Hayvan Çiftliği yayınlanma tarihi hakkında bilgiler vereceğim.

Hayvan Çiftliği Romanı Yazarı: George Orwell

Hayvan Çiftliği Romanı Yayınlanma Tarihi: 1945

Hayvan Çiftliği Romanı Sayfa Sayısı: 152


George Orwell Kimdir?


Hayvan Çiftliği Romanı Konusu

Roman İngiltere’nin yeşil kırlarının ortasındaki Bey Çiftliğinde geçiyor.
Çiftlikte her şey normal haliyle devam ederken bir gece Koca reis denilen yaşlı domuzun, diğer hayvanlara hitap etmesinin ardından hayvanların insanlara karşı baş kardırması olaylarını anlatıyor. İnsanların haklarını yediklerini düşünen hayvanlar,  artık eşit olmaları gerektiğini savunuyorlar. Ayyaş olan çiftlik sahibi bir gün hayvanların yemini vermeyi unutunca hayvanlar çiftlikte devrim yapar ve artık çiftlik hayvanların olur. Hayvanlar her işlerini kendileri halleder. Gittikçe insanlar gibi olmaya başlayan bu hayvanların sonu ne olacaktır?

Hayvan Çiftliği Romanı Yorumu ve İncelemesi

Aslında bir çocuk kitabı gibi görülen eser sosyalizm, komünizm eleştirileri içermektedir. Hayvan karakterleri üzerinden tarihteki gerçek kişilere atıf yapılmıştır. Napoléon adlı domuz Stalin’i çağrıştırır, Snowball adlı domuz ise Hitler’i.
Kitabın akışına bakılacak olursa yazar ikisini de yergiyle anlatmıştır. Hayvanlar arasında en zeki olarak domuz kabul edilir. Domuzların giderek insana benzemesi bence aslında insanın da bir hayvan olduğu izlenimiyle yazılmış.
Düşünmemiz gereken şey eşitlik kazanmak için çıkılan bu yolda nasıl böyle bir noktaya gelinmiştir? Yazar içinde bulunduğu zamanın gözlemini çok iyi aktardığı bu kitapta, bize hem tarihteki sosyalizm adı altında yapılan bir çok ayaklanmanın aslında yine bir çıkar ilişkisine dönüştüğünü gösteriyor hem de günümüze ışık tutuyor. Kitabı okurken ben de içinde bulunduğum zamanla kıyaslayarak okudum. Eserde şimdiki zamandan bir çok örnek bulabiliyoruz.
Bir bakıma kitap bize peri masalı tekniğiyle tarihin tekerrür ettiğini gösteriyor. Geçmişi, günümüzü anlamlandırabilmek için her yaştan bireyin mutlaka okuması ve üzerine düşünmesi gereken bir eser.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...