Gezi Önerileri

Konya’da Gezilecek Yerler | Sille Köyü ve Sille Baraj Parkı

Sille Köyü

Konya’da gezilecek yerler denilince akla gelen ilk  yerlerden olan Sille Köyü’nde yapılan kazılarda ilk yerleşimin Neolitik Çağa dayandığı söylenmektedir. Yüzyıllardır insanların yaşadığı bu köyde her medeniyet kendi eserlerini bırakmıştır. Hristiyanlık döneminde Kudüs’e giden yol üzerinde bulunması sebebiyle Hristiyanların uğrak yeri olan köye ilk Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helene M.S.372 yılında Aya Eleni Kilisesi’ni inşa ettirmiştir ve açılışında bizzat bulunmuştur. Günümüzde halen ziyaretçilerini ağırlayan kilise köyde tarihi önemi olan yapılardan yalnızca biridir. Osmanlı döneminde köyün tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Sille önemini kaybetmemiştir. Osmanlı döneminde yapılmış cami ve hamamlar bulunmaktadır. Köyde 1923’te yaşanan mübadeleye kadar Müslümanlar ve gayrimüslimler bir arada yaşamışlardır. Mübadele sonrası köyde yaşayan gayrimüslimler Yunanistan’a gönderilirken bölgeye Müslümanlar yerleştirilmiştir.

Sille’deki bir çok tarihi yapının günümüzde halen ayakta olduğunu görüyoruz. Bölgede yapılan restorasyon çalışmaları ile insanlar için köyü gezmenin yanı sıra zaman geçirebilecekleri mekanlar açılmış.

Sille Köyünde Görülmesi Gereken Yerler

Ak Camii

Konya'da-gezilecek-yerler-ak-cami

Çay Camii

Konya'da-gezilecek-yerler-cay-camii

Karataş Camii

Konya'da-gezilecek-yerler-karatas-camii

Mezarkaya Camii

Konya'da-gezilecek-yerler-mezarkaya-camii

Ak Manastır

Konya'da-gezilecek-yerler-ak-manastir

Aya Elena Kilisesi

Konya'da-gezilecek-yerler-AYA-ELENİ-KİLİSESİ

Hızır İlyas Kilisesi

Konya'da-gezilecek-yerler-hızır-ilyas-kilisesi

Koimesis Tes Panagias Kilisesi

Konya'da-gezilecek-yerler-koimesis-tes-panagias

Süt Kilisesi

Konya'da-gezilecek-yerler-tepe-sapeli-süt-kilisesi

Ak Hamamı

Konya'da-gezilecek-yerler-sille-ak-hamami

Subaşı Hamamı

Konya'da-gezilecek-yerler-subasi-hamami

Şeytan Köprüsü

Konya'da-gezilecek-yerler-seytan-koprusu

Sille Köyüne Nasıl Gidilir?

Özel Araçla Gidecek Olanlar

Sille Kavşağından Yeni Sille Caddesi yönünde devam ederek Sille Köyüne ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecek Olanlar

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Atus uygulamasını kullanarak 64-A Sille yada 99-A Tatköy otobüslerinin güzergahlarını öğrenip bulunduğunuz yere en yakın duraktan bu otobüslerden biriyle ulaşabilirsiniz.

Sille Baraj Parkı

1953-1960 yılları arasında sulama ve taşkın kontrolü amacı ile inşa edilen Sille Çayı üzerinde bulunan barajın çevresi belediye tarafından yapılan çalışmalar ile insanların piknik yapıp dinlenebileceği bir alana dönüştürülmüş.

Park, 1.985.000 m²’lik alanı ile Türkiye’de yapılmış en büyük parklardan biridir. Parkın içerisinde piknik alanları, restoran ve kafeler, yürüyüş parkurları, izcilere yönelik kamp alanı bulunurken gölette kayıkla gezinti yapılabiliyor.

Sille Baraj Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel Araçla Gidecek Olanlar

Sille Kavşağından Yeni Sille Caddesi yönünde devam ederek Sille Baraj Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecek Olanlar

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Atus uygulamasını kullanarak 64-A Sille yada 99-A Tatköy otobüslerinin güzergahlarını öğrenip bulunduğunuz yere en yakın duraktan bu otobüslerden biriyle ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...