mizac-ilmi-nedir-siz-hangi-mizacsiniz
Ana Sayfa, Denizce

Mizaç İlmi Nedir? Siz Hangi Mizaçsınız?

Mizaç kelime anlamıyla insanın içerisinde bulunan eğilimleri, davranışları, yaradılışı anlatmak için kullandığımız bir kelimedir. Halk arasında söylediğimiz huy kelimesine karşılık gelir. Mizacın bir başka anlamı ise insanın fizyolojik olarak sağlığıdır.

Mizaç ilmi, alemin yani evrenin insan üzerindeki etkisine temellendirilmiştir. Bir çok düşünür varlığın temeli üzerine düşünmüş ve bu sorulara cevaplar aramıştır. Thales her şeyin sudan oluştuğunu, Anaksimenes varlığın kaynağının hava olduğunu,  Efesli Heraklitos ise terorisinde ateşi merkez aldı. Son olarak Empedokles dört element teorisini ilk ortaya koyan düşünür olmuştur. Arche’nin yani evrenin köklerinin ateş, su, toprak ve havadan oluştuğunu ve bu kombinasyonun varlık olarak adlandırılan şeyin yaratıcısı olduğunu savunmuştur. Aristotales ise “Evrene dörtlü ritim hakimdir. Canlı cansız her şeyin yapısı dört ana elementten oluşmuştur” bu düşünceyi kabul etse de ona göre her element sıcak, soğuk, kuru ve ıslak unsurlardan ikisini içeriyor. Bu da evrenin temelini oluşturmaktadır.

Enneagram Kişilik Tipi Nedir? Kişilik Tipinizi Bulun!

Ahlat-ı Erbaa (4 hılt)

Dört elementin insan bedenindeki karşılığı olarak kabul edilen dört sıvıya denir. Mizacımıza göre bu sıvılarda orantısızlık ortaya çıktığında hastalıklar meydana gelir.

Ateş -kuru ve sıcak (safravi) (safra)

Hava – nemli ve sıcak (demevi) (kan)

Toprak – kuru ve soğuk (sevdavi)

Su – nemli ve soğuk (balgami) (balgam)

İbni sina bu dört hıltın her insanın bedeninde özel ve farklı olarak karıştığını söylemiştir. Bu kişiye özel karışımla ortaya çıkan  ruhsal, zihinsel, bedensel özellikler mizacımızı belirler. 

Mizaçlar ve Özellikleri?

Demevi Mizacı (Hava Mizacı) 

Demevi Mizacı Kişilik Özellikleri 

Pozitif enerjileri yüksek, neşeli, cömert, vizyonlu, yenilikçidir. olumsuz olarak dağınıklık ve müsriflik vardır. çok yemek yerler ve çok horlarlar. uykuyu sever, keyfine düşkün.

Demevi Mizacı Fiziksel Özellikleri 

Yüzleri kırmızıya yakın, hafifi kilolu, kilo aldıklarında irileşirler, vücut ısıları yüksek, gözleri çabuk kanlanır, Saçları koyu renkli ve çabuk uzar. gözleri güleç bakar. çok terler. damak tadı gelişmiştir.

Demevi Mizacının Olası Hastalıkları

Kana bağlı olarak kalp ve beyin krizi, yüksek tansiyon ve cilt hastalılarıdır, kadınlarda  kadınsal hastalıklar.

Safravi mizacı (Ateş Mizacı) 

Safravi Mizacı Kişilik Özellikleri

Aşırı merhametlidir fakat dışarıya yansıtamaz. çocuklar, hayvanlar ve yaşlılar konusunda hassastırlar. öfke problemleri vardır fakat çabuk diner. boş zaman geçirmeyi sevmezler.  fevridir. denge problemi yaşarlar. onlar için önemli kelimeler fayda adalet ve dürüstlüktür. 

Safravi Mizacı Fiziksel Özellikleri 

Vücutları yukarıya doğru küçülür. başlarını vücutlarına göre küçük ve sıcaktır. ayakları ve elleri vucutlarına göre soğuktur. uzun ve ince kemikli yapıda insanlardır. sıcak sevmezler.  

Safravi Mizacı Olası Hastalıklar

Safra kesesi problemi, cilt kaşıntısı, mide hassasiyeti öfke problemi, baş kısmında asitlenmeden kaynaklı ağrı, kaşıntı ve sivilce problemi. fevriliğinden dolayı hissettiği pişmanlık diyabet sorunu oluşturabilir.

Sovdavi Mizacı (Toprak Mizacı)

Sovdavi Mizacı Kişilik Özellikleri

En sabit ve durağan mizaçtır. kendilerini dışarıya çok yansıtmazlar iç dünyaları hiç susmaz. şüphecidir. başlamakla ilgili sorun yaşarlar. istikrar problemi vardır. adaletli ve dürüsttür. 

Sovdavi Mizacı Fiziksel Özellikleri

Ten renkleri grimsi yapıdadır. zayıf, uzun ve kemikli yapıdadır. 

Sovdavi Mizacı Olası Hastalıklar

Dişler, tırnaklar, saçlar. varis hemoroit görme duymada azalmada sorun yaşayabilir.

Balgami Mizacı (Su Mizacı)

Balgami Mizacı Kişilik Özellikleri

Durağandır harekete geçmesi için bir güç gerekir. geçmişe dönüktür. sayısal zekaları iyidir. bedensel olarak pasiftir. tane tane ve yavaş konuşurlar. alıngandır. kendilerine yapılanı kolay unutmazlar. en uyumlu mizaçtır. 

Balgami Mizacı Fiziksel Özellikleri

Uyku sever. kilo aldığında tombullaşır. 

Balgami Mizacı Olası Hastalıkları

Titizlik. akciğer, unutkanlık, kabızlık, eklem romatizmaları. 

Öğrenmiş olduğumuz bu dört elementin özelliklerinin yanı sıra kişinin el, göz, dil ve kemik yapısına da bakarak kişinin mizacı belirlenir. Belirlenen bu mizaçla kişinin vücudunda hangi hılt fazla veya eksikse, besinlerin mizacına göre gerekli diyet ile bu hılt dengelenerek hastalıklara şifa bulunur.  

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...