netflix-kin-filmi-yorumu
Dizi Yorumları

Netflix Kin Filmi Yorumu

Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi Kin cuma günü Netflix’te yayınlandı. Son olarak Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? filmini izleyip çok beğendiğim için Kin filminin de yayınlanmasını merakla bekliyordum. Her ne kadar polisiye türünde bir film olması beni baştan bir miktar soğutsa da… Nedendir bilmiyorum polisiye yapımlarını ne kadar çok seviyor olsam da Türk polisiye yapımlarını izlemeye tahammül edemiyorum. Genelde sonunu ilk sahneden tahmin ettiğim ve klişelerle dolu yapımlar oluyor.

Büyük umutlarla izlemeye başladığım Kin filmi yorumumu belki bir kişinin bile 1 saat 42 dakikasını kurtarsam bir fayda sağlamış olurum düşüncesi ile sizlerle paylaşıyorum.

Kin Filmi Konusu

Dürüstlük abidesi olarak tanınan Başkomiser Harun evine dönerken taksi şoförünün saldırısına uğrar ve boğuşma esnasında taksiciyi öldürür. Yakın zamanda terfi alması beklenen komiser bu cinayeti herkesten saklar. Ertesi gün işe gittiğinde ise öldürdüğü taksici emniyetin karşısındaki inşaatta asılı şekilde bulunur. Olayı araştırması için görevlendirilen başkomiser ise biranda kendini hem kaçan hem kovalayan durumunda bulur.

Kin Filmi Yorumu

Filmin ilk sahnesi işinde çok iyi olan ve çevresinde dürüstlük abidesi olarak tanınan başkomiser Harun’un ödül alması ile başlıyor. En merak ettiğim konu acaba böyle bir ödül sistemi ülkemizde gerçekten var mı? Bir kere bile haber mecralarında böyle bir ödül alma töreni ile karşılaşmadığım ama her izlediğim polisiye türündeki yapımda birinin ödül aldığını düşünürsek bu sahnelerden sıkıldık artık.

Ödül almanın ardından devam eden tebrikler ve güzel sözlerin bitmediği 2 saniye içerisinde fotoğraf çekmek için tüm şubenin toplanabildiği dizi bir süre bayaa sıkıcılıkla devam ediyor. Gecenin devamında bir mekana kutlamaya gidildiğinde ise diyaloglar Başak Kablan’ın tabiri ile bir polisiye dizisine göre fazla şiirsel.

Klasik bir polisiye yapımından farklılık olsun diyerek yola çıkılan filmde katil baştan belli. Başkomiser Harun’un katil olduğu ve bunu sakladığını şöyle bir düşünürsek konu farklı ve izlenilesi gibi duruyor fakat filmin gidişatında durum hiç öyle değil. Başkomiserin katil olma nedeni ve bu durumu saklaması o kadar inandırıcı değil ki filmin bu konu üzerinden devam ettiğini bilince izlemeye devam etmekte bir miktar zorlanabilirsiniz.

Kendimi zorlayarak izlemeye devam ettiğim film de kesin sonunda çok şaşırtıcı bir olay olacak ümidi ile izlerken boşa giden zamanıma üzüldüm. Eğer bu tarz farklı polisiye yapımlarını seviyorsanız Marcella dizisini izlemenizi öneririm.

Kin Filmi Spoiler Dolu Özet

Olayın özetinde geçmiş yıllarda bir çorbacıda toplu zehirlenme vakası yaşanıyor ve çorbacı hapse atılıyor. Bir kızı ve oğlu olan çorbacı hapishanede öldürülüyor çocuklar ise kimsesiz kalıyor. O gün çocuklar babalarını hapse atanlardan hesap sormaya söz veriyor. Erkek olan polis olarak başkomiser Harun ile aynı şubede çalışmaya başlıyor. Kız kardeşi ile birlikte tek tek babasını hapse atanları öldürürken sıra Harun komisere gelince planları sekteye uğruyor. Yalnız burada önemli bir detay var filmin sonunda öğrendiğimiz. Çorbacıdaki insanları çorbacının oğlu zehirlemiş ve babası götürülürken babam suçsuz demiş. Buna rağmen polisler babasını götürdüğü için polislere kin tutmuş. Madem ana konunun kin olduğu bir film yapacaksınız bari sebebini azıcık daha mantıklı yapsaydınız demek geliyor içimden. Bu özetin sonunda başka da söyleyecek bir sözüm yok.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...