Dizi Yorumları

Netflix La Valla (The Barrier) Dizi Konusu, Yorumu, Eleştirisi ve İncelemesi

La Valla dizi konusu, yorumu, eleştirisi ve incelemesi yazımda; La Valla dizi konusu, yorumu, Netflix incelemesi, The Barrier eleştirisi, analizi, IMDB puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu ve yayınlanma tarihi bilgilerini sizlerle paylaşacağım.

Son dönemde birbirinden güzel İspanyol yapımı diziler yayınlanmaya devam ediyor. La Valla benim gözden kaçırdığım ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile izlemeye başladığım bir dizi. 11 Eylül 2020’de Netflix’de yayınlanmaya başlayan dizinin ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor. Distopik bir dizi olan La Valla’nın IMDB puanı 6,8. 

la-valla-the-barrier-dizi-yorumu-incelemesi

La Valla (The Barrier) Dizisinin Oyuncuları

  • Olivia Molina (Julia)
  • Eleonora wexler (Alma)
  • Ángela Molina (Emilia)
  • Unax Ugalde (Hugo)
  • Abel Folk (Luis)
  • Yaima ramos (Manuela)
  • Belén écija (Daniela)
  • Nicolás illoro (Ivan)
  • Laura quirós (Marta)

La Valla (The Barrier) Dizisinin Konusu

Dizi 2045 yılının İspanya’sında geçiyor. Doğal kaynakların giderek tükenmesi beraberinde eşitsizliğin uçurum olduğu bir İspanya yaratıyor. Diktatörlük rejimi ile yönetilen İspanya’da kırsal kesim ile şehrin ileri gelenlerinin yaşadığı bölge arasına bir duvar örülüyor. Hükümet ve şehrin ileri gelenleri için çalışmak zorunda olanlar her gün özel bir izin ile duvarı geçebiliyorlar.

Dizinin baş karakteri Hugo eşi Sara’yı kaybettikten sonra kızı Marta ile birlikte kent merkezine Sara’nın annesi ve ikiz kardeşinin yanına gelmek için yola çıkar. Şehirde kayıt yaptırması gerekir ve kayıt merkezine gittiğinde kızı Marta devlet tarafından Hugo’dan hiç bir açıklama yapmadan alınır. Dizi Hugo ve ailesinin kızı Marta’yı devletin elinden alma mücadelesinin yanı sıra hükümetin gizli planlarını konu ediyor.

La Valla (The Barrier) Dizisinin Yorumu

La Valla dizisi distopik tarzda dizi sevenlerin bence kesinlikle izlemesi gereken bir dizi. IMDB puanının 6,8 olduğunu gördüğümde şaşırdım. Dizinin daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Oyuncu kadrosu ve oyunculuklar benim için tam puan. Diziyi izlerken sadece bir dizi olduğunu unutup sanki içinde yaşıyormuş gibi ruhunuz sıkılabilir. İşlenen konulara bakıldığında aslında gündemden çok da uzak olmadığını göreceksiniz. Olay kurgusu ve akışı hızlı ve sıkılmayacağınız türden.

Dizide Sağlık Bakanı’nın eşi Alma ve Julia’nın bir sahnesi var. Julia kızını bulmak için yardım istediğinde Alma’ya “Sizin çocuğunuz kaçırılsa ne yapardınız?” diye soruyor ve Alma “Ortalığı yıkardım ama sen ben değilsin. Ben özelim. Senden birsürü var.” gibi cümleleri ardı ardına sıralıyor. İçinizi öyle acıtıyor ki bu söylem. Düşünsenize yıl 2045 ama olaylar ortaçağ. Sanki ortaçağa tekrar dönülmüş. Bol gerilimli bir distopik dizi izlemek isterseniz kesinlikle önerebileceğim bir dizi.


Gözlerinin Ardından (Behind Her Eyes) Dizisi Konusu, Yorumu ve İncelemesi


 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...