Dizi Yorumları

Netflix Pencereki Kadın Filmi Konusu ve Yorumu

A.J. Finn’in aynı adlı romanından uyarlanan Pencereki Kadın (The Woman in the Window) filmi bir süredir Netflix’te trendlerdeki yerini koruyor. Açıkçası trendlerde sık sık görmeseydim açıp izlermiydim filmi bilmiyorum. Trendlere girdiyse kesin izlemeliyim psikolojisi ile boş bir zamanımda çok da beklenti içerisine girmeden izlediğim Penceredeki Kadın filmi hakkındaki yorumlarımı sizinle paylaşacağım.

Penceredeki Kadın Filmi Konusu

Film kaygı bozukluğu sonrası agorafobisi olan psikolog Anna Fox’un hikayesini konu ediyor. Fox yalnız yaşadığı evinden hastalığı nedeniyle dışarıya çıkamamaktadır ve gün boyu penceresinden sokağında olup bitenleri izlemektedir. Bir gün karşı eve taşınan yeni komşularını gözetlerken bir cinayete şahit olur ve polisi arayarak durumu anlatır. Komşusu ise olanları inkar eder ve  sürekli alkol alan Anna Fox’un halisülasyon gördüğü iddia eder ve polis dahil kimse Anna Fox’a inanmaz. İşin tuhaf tarafı Fox’da halisülasyon mu gerçek mi ayırt edemez.

Penceredeki Kadın Yorumu

Ben genel olarak kitaplardan uyarlanan filmlerin kitabı yansıtmakta çoğu zaman başarısız olduğunu düşünenlerdenim. Pencereki Kadın kitabını okumadığım için kitap ve film arasında herhangi bir kıyaslama yapasam da filmin gerilim türünde çok da başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Anna Fox’u canlandıran Amy Adams’ın genel olarak her zaman oyunculuğunu beğenirim ama bu filmde gerçekten rolün hakkını vermiş. Fakat filmi Amy’in bile oyunculuğu üst seviyelere çıkaramamış.

Filmde verilmeye çalışılan gerilim ehh dedirtecek cinsten ve Anna Fox’un hayatı hakkındaki şaşırtmalar bir miktar izleyiciyi tatmin edebilecek türden. Ama onun dışında cinayeti izlerken elinde fotoğraf makinası olsa da olay anını fotoğraflamaması olayla yalnız iki polisin ilgilenip asla Anna Fox’a inanmamaları biraz hikayeyi zayıflatmış.

Bu tarz gerilim ve cinayet konulu yapımlarda kişiler arası gizli ilişkilerin kurgusu çok fazla yapılıyor. Bu kurguların başarılı olanları gerçekten izlerken çok haz verse de başarısızları can sıkıcı olabiliyor. Pencereki Kadın filmi bu ilişkiler ağında başarısız olabilecek türden. Bu konu da başarılı bir yapım arıyorsanız son olarak izlediğim Mare of Easttown dizisine göz atabilirsiniz.

Son olarak bu film hakkında söyleyebileceğim boş vaktiniz varsa izleyin yoksa özellikle bu film için boş vakit aramanıza değecek bir film değil.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...