Film Yorumları

Netflix “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” Filmi Yorumu

Netflix “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” Filmi Yorumu yazımda; Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü konusu, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü oyuncu kadrosu, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü yayın tarihi, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü IMDB puanı, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü yönetmeni, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü senaristi, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü yorumu, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü incelemesi bilgilerine yer vereceğim…

Film Yılmaz Erdoğan’ın 23 Ocak 1999 tarihinde ilk kez seyirci ile buluşan Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? adlı oyunundan uyarlanmıştır. Oyunun kadrosunda Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Zerrin Sümer, Sinan Bengier, Salih Kalyon, Altan Erkekli, Bican Günalan, Gürdal Tosun gibi isimler yer almıştır.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği film pandemi öncesinde 2020 yılının Ekim ayında vizyona girmesi planlanıyordu. Film 9 Nisan tarihinde Netflix‘de seyirci ile buluşacak.

“Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” Filmi Oyuncu Kadrosu

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? filminin oyuncu kadrosunda; Ecem Erkek, Yılmaz Erdoğan, Engin Alkan, Devrim Yakut, Merve Dizdar, Ushan Çakır, Bülent Çolak ve Bora Akkaş oyuncuları yer alıyor.

“Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” Konusu

Filmin tiyatro oyunu versiyonunun konusu; İstanbul’da doğan Gülseren dört rakamlı sayıları çarpabilen zeki bir kadındır. Oyun 50 yıllık bir dönemde Gülseren’in hayatından kesitler sunmaktadır.

Filmin oyun ile aynı konuyu işlendiği bilinse de günümüze uyarlanan farklılıklar olacağı yayınlanan fragmandan anlaşılıyor.

“Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” Yorumu

Netflix’te yayınlanan son yerli film Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü sonunda yayınlandı. Daha önce tiyatroda izlememiş biri olarak tiyatro oyunu ile film arasındaki farklılığı size anlatamasam da filmin bende bıraktığı etkiyi ve düşüncelerimi paylaşacağım. Yorumumu yazmadan önce şöyle bir sosyal medya yorumlarına baktığımda film hakkında “10 dk bile dayanamadım”, “Uyduruk film” diyenler  “tiyatro oyununu izledikten sonra bu filmi beğenen midesini kontrol ettirsin” gibi cümleler okuduğumda acaba ben başka bir film mi izledim gibi bir his geldi. İnsanların izlemek istedikleri yapımlar farklılık gösterebilir bunu anlayabilirim ama bu filme nasıl bu kadar kötü yorum yapıyorlar onu aklım almadı.

Film için hayatımda izlediğim en iyi filmdi diyemem ama kötü bir filmdi hiç diyemem. Ecem Erkek benim sempatik bulduğum bir oyuncu ve izlemeyi seviyorum. Filmde canlandırdığı Gülseren karakterini de bence güzel canlandırmış. Yalnızca yaşlılık halindeki makyajı ve oyunculuğu biraz yapay buldum. Ama genç kızlık hallerini canlandırdığı kısımlarda çok eğlendim.

Gülseren’in hayat hikayesi üzerinden Türkiye’de yaşanan siyasi olayların da anlatıldığı film güldürürken bir anda ağlatıyor. Farklı duyguları içinde barındıran film beni çok etkiledi. Özgün tiyatro halini izlemeyi çok isterdim. Tiyatrosu daha güzelmiş yorumlarına aldanıp izlememezlik edilmeyecek güzellikte bir film. Eminim izlerken yüzünüzü gülümsetecek bir sahne bulacaksınız. İzlemenizi tavsiye ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...