Dizi Yorumları

Netflix Squid Game Dizi Yorumu

Son dönemde gündemde olan Squid Game dizisi 17 Eylül tarihinde Netflix’te vizyona girdi. Bir çok yerde paylaşımlarını gördüğüm dizi ilk etapta çok izlenilesi gelmese de bu kadar konuşuluyorsa vardır bir şey diyerek sonunda izledim.

Güney Kore yapımı olan dizinin senaryosu 2009 tarihinde yazılmış fakat dizi biraz canice bulunmuş ve yayın izni verilmemiş. Dizi bu yıl Netflix ile anlaşarak sonunda yayınlanmış. Dizi yapımcılarına helal olsun bu kadar yıl pes etmemişler. Dizi hakkındaki yorumum bir miktar spoiler içeriyor okumadan önce bilgi vereyim. Eğer izlemeden bu yazıya denk geldiyseniz şimdiden izlemenizi önerip yorumuma geçeyim.

Dizinin günce IMDb puanı ise 8.3

Squid Game Dizi Konusu

Dizi maddi olarak zor dönemler geçiren borç batağındaki ödüllü bir yarışmaya katılmasını konu ediyor. İlk etaptaki basit oyunu oynayarak kazananlar bir miktar para ödülü veriliyor ve ardından ikinci oyuna davet ediliyor. İkinci oyun ise ilk oyunun aksine tam olarak sırlarla dolu bir oyun. Yarışmacıların bilmediği nokta ise oyundan öldürülerek elendiğidir.

netflix-squid-game-dizi-yorumu

Squid Game Dizi Yorumu

Yazılmasından 12 yıl sonra bizimle buluşturulan bu Güney Kore dizisi Netflix’in kullanıldığı 81 ülkede 1. sırada yer alıyor. Kapitalizmin adeta gözümüze sokulduğu dizide insanlar bir oyun gibi görünen fakat adeta can pazarını andıran mücadelelerini izliyoruz.

Oynatılan bütün oyunlar çocukken oynadıkları oyunlar fakat kimse önceden hangi oyunu oynayacaklarını bilmiyor ve oyuncular başarısız oldukları zaman ölüyorlar. Dizi ilk bölüm biraz yavaş ve sıkıcı gibi gelse de birden hızlanıp heyecanlı hale geliyor. Anlatım hızı ve akışı gayet güzel olan dizide ilgimi çeken bazı noktalar oldu. Bazı sahnelerde üçgen ve dama sembollerinin kullanılması bana tıpkı yıllar önceki Stanley Kubrick’in Gözleri Tamamen Kapalı filminde verdiği mesajları hatırlattı. Belki izlediğimiz bir çok dizi ve filmde bu tarz mesajlar olsa da bu dizi de sanki biraz daha net ve açık olmuş.

Borç içinde yüzen ve oyunun sonunda kazanmayı düşleyen yarışmacıları izleyen ve bu yarışmacılar üzerinden bahis oynayan VIP olarak adlandırılan zengin adamları gördüğümde aslında insan hayatının başkaları gözünde ne kadar değersiz olduğunu hissettim. Eğlenmek için başka insanların ölümünü dev ekranlarda izleyen insanlar ve sırf borçlarından kurtulmak için çılgınca yarışan yarışmacılar ikilemi izlerken farklı duyguları bir arada barındırıyor.

Bir yığın birbirinin aynı olan dizilerden sıkıldım farklı bir tarz arıyorum diyorsanız kesinlikle izlemenizi önereceğim bir dizi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...