netflix-the-quenn-gambit-dizi-yorumu
Dizi Yorumları

Netflix The Queen’s Gambit Dizisi Yorumu

Netflix The Queen’s Gambit dizisi yorumu…Son dönemde popüler olan Netflix dizisi The Quenn Gambit dizisini ben de izledim. O kadar çok kişi bu diziyi paylaşıp hakkında yorum yaptı ki sırf acaba konusu santraç olan bir dizinin neyini bu kadar övüyorlar diye merakımdan izledim. Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan dizi Soğuk Savaş döneminde geçiyor. Dizi 7 bölümlük bir mini dizi. Mini dizileri hep sevmişimdir. Uzun uzadıya dizi izlemek istemediğiniz zamanların kurtarıcısı mini diziler.

The Queen’s Gambit Dizisi Konusu

Dizinin baş karakteri Beth Harmon annesi ile birlikte yaşarken annesinin ölümü sonucu yetiştirme yurduna yerleştirilen kızımız. Bir gün yetiştirme yurdunda silgi tozunu temizlemek için bodruma indiğinde okulun görevlisi olan Mr. Shaibel’in santraç oynadığını görüyor. Okulda çok yalnız olan Beth hademeden kendisine santraç öğretmesini istiyor fakat mesafeli Mr. Shaibel Beth Harmon’a santraç öğretmeyi reddediyor.

Üstün bir hızlı öğrenme zekasına sahip Beth Mr. Shaibel’ı uzaktan izleyerek santrançın bazı kurallarını öğreniyor.  Beth’in bu kuralları öğrenmesi Shaibel’ı ikna ediyor ve ona da santraç öğretmeye başlıyor. Beth Harmon Mr. Shaibel ile her fırsatta santraç oynayarak kendini daha da geliştiriyor.

Bir gün Beth Harmon’u evlat edinmek için bir aile geliyor. Evlat edinilen Beth Harmon’un hayatında yeni bir dönem açılıyor. Dizi boyunca Beth Harmon’un santrança olan tutkusunu ve yenme hırsını izleyeceksiniz.

The Queen’s Gambit Dizisi Yorumu

Dizide Beth Harmon’un o yüzündeki ve hareketlerindeki donuk ifadenin bir noktada son bulacağını düşündüm. Neden bilmiyorum karakterin o ifadesizliği beni gerdi dizi boyunca. Eğer o ifadesizlikle Beth Harmon’un aslında mutsuz bir kız olduğunu yansıtmaya çalıştılarsa o zaman çok başarılı olmuş diyebilirim.

Dizi mini dizi olmasından da dolayı çok hızlı akıyor. Hatta sonunda dizinin bittiğine inanamadım. Sanki bir bölüm daha olmalıymış gibi geldi. Beth Harmon’un isteklerini gerçekleştirmiş mutlu bir kız olarak da görmek istedim sanırım.

Oyunculukların çok iyi olması sizi dizinin içerisine hızla çekiyor. Ben genel olarak başarı hikayelerini seviyorum. Bu dizide tam anlamıyla santraç ustası bir kızın sıfırdan başarıya giden yolunu anlatıyor. Bence vakit ayrılıp izlenebilecek güzel bir dizi.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...