Film Yorumları

Nuh Tepesi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Şu sıralar Netflix’te popüler izleme listesinde olan Nuh Tepesi filmi konusu, oyuncuları ve film hakkındaki yorumumu sizlerle paylaşacağım. Yönetmenliğini Cenk Ertürk’ün üstendiği filmin IMDB puanı 7,3

Nuh Tepesi Oyuncuları

  • Haluk Bilginer – İbrahim
  • Ali Atay – Ömer
  • Hande Doğandemiz – Elif
  • Afrin Kuşaksızoğlu – Ahmet
  • Mehmet Özgür – Cevdet

Nuh Tepesi Filmi Konusu

Film bir baba oğulun arasındaki ilişkiyi konu ediyor. Ölmek üzere olan babanın ve “Kendi diktiği ağacın altına gömülme” arzusunu yerine getirmek için babası ile yola çıkan oğlunun hikayesini izliyoruz. Ömer yıllardır görmediği babasının son arzusunu yerine getirmek için yola çıkar ama bir yandan da hamile eşinden boşanma sürecinde olduğundan bunalımdadır.

Hasta olan İbrahim’in ise son arzusu küçükken diktiği ağacın altına gömülmektir. İbrahim ve oğlu Ömer köye gittiklerinde bu isteklerine karşı çıkan köy halkı ve muhtar ile mücadeleye girerler ve yıllardır görüşmeyen baba-oğul bu yolculukta tekrar tanışırlar.

Nuh Tepesi Filmi Yorumu

Ali Atay ve Haluk Bilginer’in bir arada olduğu bir filmin kötü olması imkansız sanırım. Film konusu itibariyle sakin durağan akıp giden bir film. Fakat filmin akıp gitmesinde Ali Atay’ın ve Haluk Bilginer’in oyunculuklarının büyük etkisi var bence. Eğer Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini seviyorsanız bu filmi de kesinlikle seveceğinizi düşünüyorum. Direkt Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri tarzında diyemesem de o tarza yakın bir film diyebilirim.

Ömer ve babasının arasındaki diyaloglar çok iyi. Ömer’in yaşadıklarından babasını sorumlu tutması “Annemi ve beni bırakıp gittin. Dayılarıma boyun eğmek zorunda kaldım Ve bu yüzden kendim olamadım. Sana olan kinimi, hiç suçu olmayan annemden çıkardım. Gözümün içine baktı, ona birazcık da olsa sevgi göstereyim diye. Ama ben yapmadım. Ona hep kötü davrandım.” cümlesi üzerine babasının “Ben iyi bir baba olamadım. Kalsaydım da olamayacaktım. Yetersizliğinin farkında olan birine kızamazsın ancak merhamet edebilirsin.” diyalogu insanın içine işliyor.

Bir yandan çocukluğu kötü geçmiş Ömer’e üzülürken bir yandan babasına kötü davranışına kızıyorsun. İbrahim’in Ömer’i ve annesini terk etmesine kızarken oğlu ile arasındaki ilişkiye üzülüyorsun. İzleyiciyi duygudan duyguya geçiren çok güzel bir film.

Filmi izlettiren şey sonucunda olmasını beklediğiniz bir olaydan çok iyi yazılmış bir senaryo ve iyi çekilmiş sahneler. Film 2 saate yakın olmasına rağmen son yarım saate kadar nasıl aktığını anlamıyorsunuz. Yalnızca son yarım saatte sanki konu bu kadar uzamasamıydı hissi veriyor. Onun da nedeni diyalogların giderek azalması ve konunun ilerlememesi.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...