Sağlık ve Güzellik

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü üniversitelerin Mimarlık fakültesinde 4 yıl kentsel planlama ve tasarım alanında eğitim veren akademik bölümdür. Bu bölümden mezun olanlar Şehir Plancısı ünvanını alırlar. Araştırdığınız her yerde gördüğünüz bu bilgiyi verdikten sonra Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu ve 3 yıl Büyükşehir Belediyesinde Şehir Plancısı olarak görev yapmış biri olarak sizinle okul ve iş tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Ben Şehir ve Bölge Planlama bölümünü tercih etmeden önce herkesin yaptığı gibi internette yazılan yazıları okumuş ve aaa çizim yapılıyormuş ne kadar eğlenceli diyerek bu bölümü tercih etmiştim. Okulu bitirip iş hayatına atıldıktan sonra çoğu kez dönüp keşke dedim ve bu keşkeler giderek benim iş motivasyonumun kötüye gitmesine neden oldu. Size tavsiyem kendinizi ve bölümü iyice tanıyıp ona göre karar vermeniz.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dersleri

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde teorik derslerin yanı sıra hayatınızı 4 yıl boyunca kabusa çevirecek uykusuz gecelerinizin sebebi proje dersi olacak. Proje derslerinden temel tasarım konularından başlayarak sizi aslında çizim yapmaya ve çizerek düşünmeyi öğretmenin ardından kent planlamaya geçiş yapmanızı sağlayacak. İlk olarak seçilen bir kentin bir ilçesini yada belirlenen bir bölgesini planlamayı öğrenip ilerledikçe kent bütünü ve bölge planlama olarak planlama süreci ilerleyecek.

Kent planlama disiplinler arası ilişkinin yoğun olduğu bir bölümdür. Ortaya bir proje çıkarmaya çalışırken aslında yalnızca yaşam alanlarını mekânsal olarak planlamıyoruz. Bölge de yaşayacak insanın sosyal yönü ve mekanı kullanış biçimleri aynı zamanda bölgedeki nüfus artışı gibi kriterleri de göz önüne almanız gerekiyor. Bu yönüyle aslında bölüm hem sosyolojik açıdan çok fazla araştırma yapmanıza sizi iterken aynı zamanda zihninizin sayısal yönünü de kullanmanızı gerektiriyor. Yani baktığımızda mekanı oluşturan faklı etkenleri sentezleyerek günümüz ve gelecek ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir planlama yapmanız beklenir. Bu kadar farklı maddenin bir arada ve yoğun olduğu bir bölüm okumak gerçekten çok yorucu ve bazen yıpratıcı olabilir.

Tabi bölümün güzel yönleri de yok değil. Bölüm teknik gezinin fazlaca olduğu bir bölüm. Her yıl planlamak için seçilen bir şehre teknik gezi düzenlenir ve orda yapılan çalışmalarla şehri tanıyabileceğiniz arazi çalışmaları ve kurum araştırmaları yapılır. Gezmeyi seviyorsanız ve yanınızda da eğlenebildiğiniz arkadaşlarınız varsa bu teknik gezilerin bitmesini istemeyebilirsiniz. Henüz dönemin ciddiyeti başlamadığı için hocalar baldan tatlı olur genelde ve vakit çok hoş geçer.

Şehir ve Bölge Planlama Mezunu Ne İş Yapar?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde mezun olduktan sonraki iş alanlarına. Şehir plancıları ilgili bakanlıklarda, Kalkınma Ajanslarında, belediyelerde, gayrimenkul yatırım danışmanlık şirketlerinde ve özel planlama ofislerinde çalışabilmektedirler. Ben bir büyükşehir belediyesinde 3 yıl kent planlama biriminde şehir plancısı olarak görev yaptım. Özellikle belediye gibi planlamanın en yoğun yapıldığı bir kurumda çalıştığınızda meslekler arası disiplinin önemini çok daha iyi kavrıyorsunuz. Yaptığınız planın uygulama süreçlerine de şahit olmanız açısından çok verimli bir çalışma alanı. Fakat belediyeler planların çok hızlı yapılıp uygulamaya geçirildiği alanlar aynı zamanda ve sizden çok hızlı ve hatasız çalışmanızı bekliyor ve belediyede yaptığınız tek iş hiçbir zaman plan çizmek olmayacak aynı zamanda planlama konusuna ilişkin tüm yazı ve evrak işlerini de takip etmeniz gerekecek.

Genel olarak toparlayacak olursak evet Şehir ve Bölge Planlama bölümü ders içerikleri bakımında farklı alanlarda gelişmenize katkı sağlayacak mükemmel bir bölüm. Eğer sabırlı, grup çalışmalarına yatkın, araştırmayı  ve araştırdıklarınızı zihninizden çizgilere dökebilme yeteneğine sahipseniz size uygun bir bölüm olabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...