Belgesel Yorumları

The Last Dance | Netflix Dizi Önerisi

The Last Dance  Netflix dizi önerisinin ilki başka bir dizi/belgesel olamazdı. Belgesel bir çok en iyi yabancı dizi ve en iyi netflix dizi öneri listelerinin ilk sıralarında yerini aldı. İzlediğim ilk spor belgeseli olan The Last Dance uzun sürede zihnimde yarattığı güzel etkiyi sürdürecek gibi. İlkokul ve lise çağlarımda bir süre voleybol oynamış biri olarak basketbola hiçbir zaman ilgim olmadı. En son izlediğim basketbol maçı yıllar önce bir voleybol turnuvasının ardından oynanan maçtı. O kadar sıkılmıştım ki yarısında çıktığımı hatırlıyorum. The Last Dance izlerken neden daha önce hiç basketbol maçı izlememişim diye hayıflanmadan kendimi alamadım. Belgesel boyunca verilen maç kesitleri o kadar haz vericiydi ki izlenen sürede Michael Jordan’a hayran olmamak elde değil. Yaşım itibariyle Michael Jordan ismini birçok kez duysam da hiçbir zaman basketboldaki önemine sahip olacak bilgim yoktu. Belgesel sayesinde yabancı dizi ve filmlerde geçen Michael Jordan esprilerini artık anlıyorum.

The Last Dance Belgeseli’nin Konusu

En iyi diziler kategorisine imdb den aldığı 9.2 ‘lik puanla çoktan girmiş olan belgesel, Chicago Bulls NBA basketbol takımının Phil Jackson antrenörlüğünde ve takımın dağılmasından önceki son sezonu anlatmasının yanı sıra 90’lı yıllardaki Chicago Bulls’ın yayınlanmayan saha arkası görüntüleri ve maçlardan mükemmel kesitler sunuyor izleyicilere. Belgesel, Chicago Bulls’ın geçirdiği sezonlarının yanı sıra Efsane basketbolcu Michael Jordan’ın hayatından da önemli kesitler sunuyor. Jordan belgesel hakkında “İnsanların bu görüntüleri gördüğünde neden bu kadar yoğun hisler taşıdığımı, yaptığım şeyleri neden yaptığımı, neden böyle davrandığımı ve söylediklerimin altında yatanları anlayabileceklerinden emin değilim” diyerek endişelerini belirtmiştir.

Belgeselde Michael Jordan ve takım arkadaşları Joe Kleine, Scottie Pippen, Bill Wennington, Dennis Rodman ve 89-98 yılları arsında takımı çalıştıran antrenör Phil Jackon ayrıca ABD başkanlığı yapmış olan Barack Obama ve Bill Clinton  röportajları yer alıyor. Belgesel boyunca kesitler halinde efsane kadronun bir araya gelmesi ve son sezon karışık olarak kurgulandığından arada beyniniz yanabilir fakat  Michael Jordan’ın basketbol sevgisi, disiplini ve hırsına şahit olacağınız bu belgeseli tavsiyem izlemeniz ve etrafınızdakilere izlettirmeniz.