Dizi Yorumları

Yalancı Dizisi Yorumu | Uyarlandığı Diziden Daha Başarılı mı?

Yalancı dizisi yorumumu yazmadan önce uyarlandığı Liar dizisini de izlemeden edemedim. Uyarlama olan diziler daha ilk dakikalardan kendini ele veriyor. Zaten senaristlerde fazla uğraşmamış. Orijinal diziyi sadece bakışmalar ve 2 saati doldurabilmek için olmasa da olurdu denecek sahneler eklenmiş. Dizinin genel konusunun ardından orijinal olanı ile kıyaslayarak fikirlerimi paylaşmaya çalışacağım. Orijinali her bölüm ortalama 45 dakika sürerken Yalancı’nın 2 saate yakın sürmesini göz önüne alarak hangisi izlenir siz karar verin.

Bu sezon hangi dizilere bağlansam diyorsanız yeni başlayan Yargı dizisi yorumuna da göz atabilirsiniz.

Yalancı Dizisi Oyuncu Kadrosu

Yalancı Dizisi Konusu

Deniz özel bir lisede edebiyat öğretmeni olarak çalışan genç bir kadındır. Eşinden yeni boşanan Deniz yoğun ısrar sonucu ablasının iş arkadaşı olan başarılı doktor Mehmet ile akşam yemeğine çıkar. Güzel vakit geçiren ikili sonrasında Deniz’in evine gelir ve bir süre vakit geçirirler. Deniz ertesi sabah biranda kendini yatakta bulur ve geceyi hatırlamaz. Mehmet’in kendisine tecavüz ettiğini düşünen Deniz’in mücadelesi başlar. Mehmet ise Deniz’inde birlikte olmak istediğini söyler. Ortada bir yalancı var fakat kim? Dizi bu eksende ilerliyor.

Yalancı Dizisi Yorumu

Dizi daha ilk sahnelerden ben uyarlamayım diye bağırıyor resmen. Mükemmel doktor ve baba olan Mehmet’in oğlu ile olan diyalogları adeta bir Amerikan dizisi kıvamında. Türkiye’de böyle diyalogların geçtiği ev var mı biri açıklasın artık. Uyarlama olan kısımları olduğu gibi alan diziler gerçekten gına getiren cinsten. Bu dizide tam manasıyla öyle. Ameliyatın ortasında ameliyathaneden doktoru tutuklamak için dışarıya çıkaran senaryo nasıl bir kafa bilemedim. Orijinalinde de aynı sahne var ama en azından altını doldurmuşlar. Zaten ameliyat bitti diye çıkıyor doktor ameliyatın ortasında değil. Bu tabi mantık hatasının sadece biri. Sınıfta Deniz’in Mehmet’e bana tecavüz ettin diye bağırdığı sahnede bir Allah’ın kulu duymuyor mesela.

yalanci-dizisi-yorumu-konusu-oyunculari

Bu kadar negatifliğin yanında bir de iyi kısımlarından bahsedelim. Orijinal dizi Liar’ın da yalnızca ilk bölümünü izledim. Aslında konuyu merak ettiğim için uzun saatler Yalancı dizisini izleyeceğime Liar’ı izleyeyim sonucu öğreneyim dedim. Fakat ilk bölümden sonrasını izlemek içimden gelmedi. Dizi de his yok resmen. Sürenin kısa olmasından kaynaklı bir çok sahne daha hızlı ilerliyor onun da etkisi olabilir fakat genel bir ruhsuzluk hakim. Sanırım ülkemizde tecavüz durumunun oldukça hassas olmasından dolayı bazı kısımlarda eklenen konuşmalar daha gerçekçi geliyor. Burçin Terzioğlu Deniz karakterini gerçekten çok iyi oynamış. Bazı sahnelerin mantıksız ve yapay oluşu haricinde keyifli bir uyarlama olmuş.

Yalancı Dizisi mi Orijinal Hali Liar mı İzlenir?

Benim için uyarlama bir dizinin her zaman orijinalini izlemek daha mantıklı. Bizde genelde birebir uyarlama yapıldığı için orijinali varken boşuna bakışmalar ve uzun sahneler izlemek sıkıcı geliyor. Fakat bazı uyarlamalar orijinallerinden daha iyi ise uyarlamayı izlemeyi 2 saat olsa da tercih ederim. En son Menajerimi Ara dizisi için aynı şeyi hissetmiştim. Dizinin orijinali Call My Agent’i izlediğimde kesinlikle Menajerimi Ara’nın daha iyi olduğunu düşünmüştüm.

yalanci-dizisi-yorumu-konusu-oyunculari

Şuan aynı şeyi Yalancı dizisi içinde söyleyebilirim. Süre problemi haricinde kesinlikle Yalancı dizisi orijinalinden daha iyi olmuş. Sürenin uzun olmasından dolayı karakterlerin hayatlarının öncesinde işlenmesi biraz karakterlerle bağı kolaylaştırıyor. Karakterle bağ kurulduktan sonra olayın olması izlerken daha etkileyici oluyor. Liar’da bunun eksikliği kesinlikle hissediliyor. Eğer vaktiniz varsa Yalancı dizisini izlemenizi öneririm.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...