yargi-dizisi-konusu-ve-yorumu
Dizi Yorumları

Yargı Dizisi Yorumu

Tanıtımlarını gördüğümde heyecan duyduğum bir yapım olan Yargı dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Konusunu okuduğumda yine klasik romantik-komedi dizisi mi acaba diye düşünürken dizinin ilk bölümü benim beklediğim tarzdan çok farklıydı. Aşk 101 dizisinde de birlikte rol alan Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu dizinin başrollerini paylaşıyor. İzlediğim ilk bölüm hakkındaki yorumlarımı dizi hakkında genel bilgi vererek başlayacağım.

Yargı Dizisi Konusu

Sema Ergenekon’un senaryosunu yazdığı dizide en merak edilen sorulardan biri Yargı dizisi uyarlama mı? Konu normal Türk dizilerinden biraz farklı olunca hemen akla uyarlama olduğu geliyor. Yabancı dizilerden esinlenildiği kesin fakat direkt bir dizi ya da filmden uyarlama olmadığı dizi hakkında yazılan bilgiler arasında.

Bolca adliye ve polis merkezi koridorlarını göreceğimiz ilk bölümden belli olan dizinin konusu hukuki çatışmalar. Pınar Deniz’in canlandırdığı avukat Ceylin ile Kaan Urgancıoğlu’nun canlandırdığı savcı Ilgaz’ın yolları önemli bir dava ile kesişiyor. Dizide bu iki karakter etrafında dönen olaylarla hukuk ve adalet sistemi ele alınıyor. Bu tarz dizileri seviyorsanız Your Honor dizisine göz atmanızı tavsiye ederim.

Yargı Dizisi Hangi Kanalda?

Kanal D ekranlarında gösterilen dizi aynı zamanda Puhu Tv dijital platformunda da yayınlanıyor. Benim gibi yayınlandığı esnada izlemeyi sevmiyorsanız Puhu Tv’den ücretsiz izleyebilirsiniz.

Artık yeni yayınlanıp sevdiğimiz dizilerin hemen reytinglerine bakmaya başladık. Malum artık reytingi düşük olan dizi anında yayından kaldırılıyor. Yargı dizisi ilk bölüm reytinglerinde 2. sırada. Başarısı bu şekilde giderse bir süre yayında gibi görünüyor.

Yargı Dizisi Oyuncuları

Yargı Dizisi Yorumu

En merak ettiğim diziler arasında olan Yargı dizisinin ilk bölümü nihayet yayınlandı. Ekranlarda çok izlemeye alışkın olmadığımız bir konu ele alındığı için dizi tanıtımı beni heyecanlandırmıştı. Kadroyu gördüğümde ise kesin yine aşk üçgenleri, mafya gibi konular vardır ön yargısı ile ilk bölümü izlemeye başladım. Sonuçta bir Türk dizisinde mafya olmazsa artık bir şey eksik der olduk. Farklı karakter ve konunun olması beni ilk bölümden mutlu etti. Tabi ilerleyen bölümlerde yine klasik bir konuya bağlanır mı onu süreç gösterecek.

Kaan Urgancıoğlu benim çok bayıldığım bir oyuncu olmasa da bu dizide karaktere tam oturmuş diyebilirim. En azından mükemmel savcı herkesin sevgilisi gibi yapay bir karakter oluşturulmamış. Gerçeklik izlerken geçiyor. Ilgaz karakterini ne kadar beğendiysem avukat Ceylin karakteri de bende farklı bir izlenim uyandırdı. Ailesi ile olan ilişkisi ve işinde süper bir avukat olduğu biraz yapay geldi. Pınar Deniz oyuncu olarak çok iyi olsa da karakterin işlenişinden dolayı biraz yapay kalmış.

Dizi tanıtımlarında savcı ve avukat arasındaki adalet savaşına değinse de dizinin konusu aslında bu kadar sıradan değil. Savcının olaya karışan kardeşinin avukatlığını yapan Ceylin bir anda ailesi ile birlikte bu olaya dahil oluyor. Savcı kendi kardeşi için savaş verirken aynı davada Ceylin ise kardeşi için hukuk mücadelesi vermeye başlayacak. İşlenen bir cinayet ile karşı karşıya kalan savcı ve avukat ailesi için mi savaşacak yoksa adalet için mi dizi bu soru etrafında dönecek gibi görünüyor. İlk bölüm beni mutlu etti ve izlemeye devam etmeyi düşünüyorum. İnşallah bu güzel konu sonrasında klişeye dönüştürülmez. Diziden sevdiğim bir diyalogu sizinle paylaşmak istedim.

Avukat Ceylin: Biz avukatlar siz savcılardan farklı bakarız olaya. Suçlu olup olmadığına odaklanmayız. Nasıl savunabilir derdimiz bu. 

Savcı Ilgaz: Katil olduğunu bilsem de birini savunurum diyorsun yani

Avukat Ceylin: Evet herkesin savunulma hakkı vardır. 

Savcı Ilgaz: Suçlu olduğunu bildiğin biri sayende serbest kaldı. Ne hissediyorsun mutluluk mu?

Avukat Ceylin:  Konumuz senin kardeşin. Diyelim suçlu. Ne yapacaksın? En üst sınırdan mı ceza almasını isteyeceksin en alt sınırdan mı?

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...