tenet-filmi-yorumu
Film Yorumları

Zaman Bükücü Tenet Filmi İzlenir mi?

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği 2020 yılında vizyona giren Tenet filmi bir süredir izlemek için zaman aradığım filmler arasındaydı. Film süresinin 2,5 saat olması filmi izlemeyi ertelememe sebep olmuştu. Hızlı yaşamaya alışan bir neslin parçası olarak bir süredir 2,5 saat ekrana bakmak benim için oldukça zor. Hızlıca tüketmeye alıştığımız Youtube içerikleri uzun süre film izlemekten beni bir miktar uzaklaştırdı sanırım.

2020 yılında gösterime giren film 200 milyon USD bütçesi olması ve yönetmeninin de Christopher Nolan olması sebebiyle en azından film hakkında fikir sahibi olmak adına ilk fırsat bulduğumda filmi izledim. Filmin adını çokça duyduğum için konusuna yada yorumlara bakmadan izlemeye başladığım film hakkındaki yorumlarımı paylaşacağım.


Küçük bir not: Tenet filmi hangi platformda izlenir diye soracak olursanız malesef şuan Netflix ve Amozon Prime gibi dijital platformlarda yayınlanmadı.


Tenet Filmi Konusu

Film Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha da kötü olan ve dünyanın sonunu getirecek büyük tehlikeyi engellemeye çalışan bir kahramanın hikayesini konu ediyor.

Christopher Nolan “Hikaye, zamanla ilgili fikirleri ve onu nasıl deneyimlediğimizi ele alıyor, bir bilim kurgu bileşenini casus türünün klasik öğeleriyle etkileştiriyor”

Tenet Filmi Oyuncuları

Tenet Filmi Yorumu

Film bir konferans salonunda yaşanan çatışma görüntüleriyle başlıyor ve ne olduğunu anlayamadan başka bir zamana atlıyor ardından filmdeki kahramanımız ile bizi tanıştırıyor. Filmin ilk bir saati sanırım hiç bir şey anlamadan geçti. Ama Nolan filmi öyle hayran bırakan sahnelerle çekmiş ki bir saat filmi hiç anlamasanız da kendini izlettiriyor. Kahramanın dünyanın sonunu getirecek bir olayı engellemeye çalıştığını anladığınız an da tehdidin ne olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Ortada bir tehdit var ve bu tehdidi engellemek için birilerine ulaşmaya çalışırken düşmana eşi vasıtasıyla ulaşıyor. Düşmana ulaştığı anda asıl düşmanın o olmadığını onun sadece bir piyon olduğunu anlıyorsun ki film bitiyor.

Filmi izlerken anlaması ne kadar zorsa anlatıp yorumlaması da bir o kadar zor. Filmin bitişinin ardından ilk baktığım şey izleyici yorumları oldu ve izleyenlerin nerdeyse büyük bir kısmının benim gibi anlamadığını gördüğümde nedensiz mutlu oldum. 2,5 saatin ardından şöyle bir düşünüp nasıl bir 2,5 saatti diye bir iç çekmeden edemiyorsun.

Filme yapılan kötü eleştirilerine katılmasam da anlaması zor ve kafa yoran bir film. Eğer Dark dizisini izlediyseniz ondan hallice diyebiliriz. Farklı zamanlar arasında yolculuğun yapıldığı filmde sanki Nolan devamını çekeceği için bu filmde her şeyi açıklamamış hissi veriyor. Grift şeklinde tasarlanan hikaye bazı olayları sonrasında anlamanıza neden oluyor. Tek izleyişte filmin anlaşılması oldukça zor. Aralıklı olarak bir kaç kere izlense ancak anlaşılabilecek bir film. İçimden bir his bu filmin devamının geleceği yönünde.

3 ayrı kıta ve 7 farklı ülkede çekimi gerçekleştirilen film kesinlikle izlenmeye değer bir film. Anlamayanların bir çoğu filme Nolan’ın en kötü filmi yorumu yapsa da doğru tanım sanırım Nolan en kafa yoran filmi olabilir.


Christopher Nolan Tenet filmi hakkında şu açıklamaları yapmış;

“Yaklaşımımızı en basit şekilde, Inception’la soygun türünde yaptığımız şeyi Tenet’te casus film türünde yapmaya çalışmak olarak açıklayabilirim.”

“Bir nesne için entropi akışını evirtebilirseniz, o nesne için zaman akışını tersine çevirebilirsiniz. Yani, hikayemiz güvenilir fiziğe dayalı. Fizikçi Kip Thorne’a senaryoyu okuttum ve kendisi bazı kavramlarda bana yardımcı oldu. Ancak, hikayemizin bilimsel olarak doğru olduğu konusunda herhangi bir iddiada bulunmayacağız. Ama kabaca gerçek bilime dayanıyor”.


Tenet Filmi Fragmanı

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...